Топ генерал от НАТО: Отбранителната индустрия на Европа може да бъде нещо повече от изпълнител на компании от САЩ
©
"Европа няма да може да спечели бъдещи военни битки с правилата, които сама си е поставила“, изрази увереност Вандие.
Той определи като един от от проблемите прекалено придирчивото спазване на различни правила и прекомерния перфекционизъм при разработването на нови оръжия и оборудване.
"Сега трябва да демонстрираме съвършенството на всичко в оръжията, които производителят трябва да достави след 15 години... Ако искаме да поддържаме темпото в надпреварата във въоръжаването, трябва да променим правилата“, подчерта той.
В статията Politico цитира и конкретни примери. Например, дизайнът на новите бронетранспортьори Griffon трябвало да бъде преработен, тъй като осветителните елементи били поставени твърде високо и не отговаряли на пътните стандарти. Френските фрегати трябва да чакат години за определени подобрения, докато американските извършват тези процедури за няколко дни.
Вандие изрази мнение, че Европа трябва да се поучи от подхода на американската армия към технологиите и модернизацията. "Техният ентусиазъм и способност да поемат рискове са в основата. А ние в Европа не поемаме рискове“, отбеляза адмиралът.
По думите му поради начина, по който се развива ситуацията в Азия, за САЩ е важно Европа също да има мощна отбранителна индустрия. Адмиралът изрази увереност, че европейската отбранителна индустрия може да бъде "нещо много повече от изпълнител“ за американски компании.
"Оптимист съм... Време е да се събудим. Всъщност можем да направим нещо много добро. Това означава, че трябва да използваме ресурсите ефективно, да поемаме по-големи рискове и да правим повече експерименти", обясни той.
Според него едно от ключовите предизвикателства на бъдещето за съюзниците е, че военните операции ще изискват все по-голяма синхронизация на много компоненти: земя, море, въздух, действия в киберпространството, информационното поле и дори в космоса.
Според него най-слабите звена сега са Космоса, ИТ-сферата и логистиката.
"Европа има 10% от световното население, а Европа осигурява 50% от различните социални придобивки... Има моменти, когато трябва да си кажем, че ако искаме да можем да се защитаваме, трябва малко да преразгледаме това“, добави Вандие, визирайки разходите за отбрана.