Албанският парламент гласува с 96 гласа "за", нито един "против" и нито един "въздържал се" предложението-декларация "За укрепване на сътрудничеството с Република Гърция и отмяна на указа за военно положение с Албания", която Гърция прие преди 84 години, съобщава местният Top Channel.

На 28 август 1987 г. гръцкото правителство решава да отмени военното положение, обявено през 1940 г., но без да го публикува в официалния вестник. Въз основа на този закон от началото на Втората световна война имотите на албанците в цяла Гърция бяха конфискувани и управлявани от гръцката държава.

В проекта на декларация Министерският съвет се приканва да положи всички усилия с гръцкото правителство за отмяна на указа за военно положение и правните последици, произтичащи от този закон, приет в миналото.

Проектът на декларация призовава албанският парламент да покани парламента на Република Гърция да подкрепи усилията на тяхното правителство за прилагане на политическата воля, изразена повече от веднъж от министрите на външните работи на Република Гърция, за премахване на Закона за войната с Албания и в този дух положително да се разгледат и одобрят всички правни инструменти, които биха послужили за коригиране на тази ситуация, която не съвпада с реалността на двустранните отношения Албания-Гърция.

Също така проектът на декларация изисква Парламентът на Република Албания да поиска от Съвета на министрите на Република Албания да положи всички усилия с правителството на Гърция за премахване на закона за война и правните последици, произтичащи от този закон.

"Поискахме чрез диалог на разбирателство този закон да бъде отменен, за да се даде нова динамика на добросъседското сътрудничество, което имаме. Въпреки факта, че гръцките правителства бяха повече или по-малко запознати с абсурдността на този закон, досега не е постигнато финализирането на решението на гръцкия парламент за премахване на закона. Вярвам, че Албания и Гърция могат да бъдат отличен пример за другите страни в Балканския регион как добросъседството произвежда мир, сигурност, благополучие и бъдеще“, заяви ръководителят на парламентарната група на управляващата Социалистическа партия Бледи Чучи.