Комисарят по вътрешния пазар и промишлеността Тиери Бретон планира да се кандидатира за най-високия пост в Общността – този на председател на Европейската комисия, съобщава изданието Politico, като допълва, че амбициите на французина са "най-лошо пазената тайна в Брюксел“.

Откакто закачливо се представи като "План Б“ за председател на Европейската комисия в интервю за Playbook миналата година, Бретон "тихо маневрира и работи върху представянето си“, коментират от редакцията.

Всичко това допринася за подготовката за кандидатурата му за висшия пост в ЕК, което става по-вероятно, ако Урсула фон дер Лайен реши да не се бори за втори мандат. Мълчанието й относно това дали ще се кандидатира през 2024 година вече подхранва спекулации, че тя се интересува от поста генерален секретар на НАТО – слух, разпространяван от дипломати от някои страни-членки на Алианса.

Според изданието Бретон е "концентрирал огромна власт в ръцете си“. Той одобрява всички решения на ЕС относно функционирането на общия пазар – "от закупуването на ваксини срещу COVID-19 и снаряди за украинските военни усилия, до надзора на пазара на цифрови услуги в Европа“. В близко бъдеще правомощията на Бретон може да бъдат допълнително разширени, ако Маргрете Вестагер, която е заместник Фон дер Лайен и се занимава с въпросите на конкуренцията, напусне ЕК през есента. По-конкретно, Вестагер, заедно с Бретон, ръководи множество антитръстови разследвания на ЕК срещу най-големите американски дигитални корпорации и ги глоби с милиарди евро. Сега се разглежда кандидатурата на Вестагер за поста ръководител на Европейската инвестиционна банка, подчертават от редакцията.

В същото време Politico отбелязва, че "да бъдеш влиятелен в Европейската комисия не е гаранция“ за възможността да станеш неин председател. За целта Бретон ще се нуждае от подкрепата на всички европейски лидери и одобрението на Европейския парламент.

Кандидатурата на Бретон може да стане проблематична за много страни от ЕС, които ще се страхуват, че той ще започне да прокарва френските интереси в Брюксел. От друга страна, перспективата за това назначение може да предизвика изнервеност и във Вашингтон, тъй като Бретон "е много по-малко атлантик от Фон дер Лайен и вече зае твърда позиция срещу големите американски дигитални корпорации, наричайки себе си дигитален жандарм на Европа“.

Ако Бретън не стигне до най-високия пост, служители на Комисията казват, че той ще се стреми поне да заеме този на вицепредседал.