Полша се стреми да създаде съюз с Обединеното кралство, за да предотврати евентуално предателство на Украйна след връщането на Доналд Тръмп в Белия дом, пише британският вестник The Times.

"През следващите дни“ министър-председателят на Полша Доналд Туск планира срещи с британския премиер Кийр Стармър, френския президент Еманюел Макрон и генералния секретар на НАТО Марк Рюте, тъй като се тревожи за възможното въздействие на резултатите от изборите в САЩ върху военната подкрепа за Украйна.

Онзи ден Доналд Тръмп-младши публикува видео в Instagram снимка на украинския президент Володимир Зеленски до Тръмп с надпис: "Остават Ви 38 дни, преди да загубите помощта“.

Изданието пише за телефонния разговор между Тръмп и Путин, в хода на който републиканецът го е призовал "да не ескалира войната в Украйна“ (Статията е публикувана преди опровержението на Кремъл – бел. ред.). Малко по-рано Тръмп обсъди ситуацията със Зеленски, като го увери в подкрепа, въпреки че многократно изрази съмнения относно нивото на помощта на САЩ за Украйна и заяви, че може да постигне мирно споразумение "до 24 часа“.

Великобритания, Полша и Франция се смятат за ключови страни, които биха могли да попречат на новата администрация на САЩ да сключи сделка с Путин зад гърба на Украйна.

"Формираният политически пейзаж е сериозно предизвикателство за всички, особено във връзка с възможно споразумение между руския лидер и новия президент на САЩ, което може да сложи край на войната“, обясни Туск.

Той ще се срещне със Стармър във Варшава или Лондон през следващата седмица, а също така ще приеме Макрон и Рюте в Полша, за да спечели подкрепата на европейските партньори. Туск също така отбеляза, че алиансът ще включва по-тясно сътрудничество със скандинавските и балтийските страни.

Неговата инициатива за създаване на съюз около Украйна показва опасенията на Европа, че мирно споразумение с Путин може да доведе до загуба на украинска територия и принудителен неутралитет за Киев.

"Ще координираме интензивно сътрудничеството със страни, които споделят нашето виждане за геополитиката и ситуацията в Украйна. Никой не иска ескалация на конфликта, но и никой не иска отслабване или дори капитулация на Украйна. Това би било фундаментална заплаха за Полша и полските интереси“, подчерта Туск.

На среща със Зеленски в Будапеща Стармър увери в "непоколебимата“ подкрепа и готовност на Обединеното кралство да засили помощта за Украйна. След това Зеленски се изказа критично за някои европейски страни, които според него "силно“ тласкат Украйна към компромис.

Дипломатите от ЕС виждат Великобритания, Полша и Франция като критични партньори за запазване на европейската подкрепа на фона на колебанието в Германия, която например ограничи използването от Украйна на западни ракети за удари по цели в Русия.

Върховният представител на ЕС по външните въпроси и политиката за сигурност Жозеп Борел пристигна в Киев през уикенда, за да изрази подкрепата на ЕС за Украйна.

Миналата седмица един от съветниците на Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да се откаже от идеята за връщане на Крим. Брайън Ланза, стратег на републиканците, увери, че Тръмп ще търси "реалистична“ визия за мир за Украйна.