Мирното споразумение, което САЩ предлагат на Украйна, е ужасно, но може да е нереалистично Киев и неговите съюзници да успеят да подобрят условията му, докато Доналд Тръмп е на власт, пише The Sunday Times.

Колумнистът и експерт по Източна Европа Марк Галеоти пише за изданието, посочвайки, че украинците не могат да си позволят да се бият още три години и девет месеца без подкрепата на Съединените щати.

Условията на мирния план, предложен от Доналд Тръмп, са ясни, посочва журналистът. Сред тях е официалното признаване от страна на Америка на анексирания Крим като руски и неофициалното признаване на руския контрол над други окупирани територии. САЩ също така отменят санкциите срещу Русия.

"За Украйна ще бъде изключително трудно да приеме условия, толкова щедри към нашественика“, подчертава експертът.

''Разбира се, има основания да се смята, че приемането на това споразумение само ще окуражи руския президент Владимир Путин. Точно както мълчаливото съгласие на Запада с руските завоевания след нахлуването му в Грузия през 2008 г. и окупацията на Крим през 2014 г. го подтикна да започне пълномащабно военно нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Освен това има вероятност Пекин да разгледа наградата на Кремъл за завземането на част от суверенна държава като лиценз за завземане на Тайван'', предупреждава Галеоти.

Това са аргументи срещу настоящите мирни условия, които би трябвало да бъдат разгледани от САЩ и техните европейски партньори, но Украйна, в борбата си за оцеляване, не може да си позволи лукса да се тревожи за съдбата на други държави, подчертава Галеоти.

Според журналистът споразумението едва ли ще бъде краят на политическата кариера на Володимир Зеленски, всъщност това ''може би е последната услуга, която този изключителен президент от военно време ще окаже на страната си“.

Реакцията на много украинци и техните съюзници е, че Украйна може и трябва да продължи да се бори. Галеоти обаче подчертава, че Вашингтон вероятно е решен да си измие ръцете от сделката, ако Киев я отхвърли.

Войските на Путин също са опустошени и ще са необходими години, за да се възстановят, но без военна подкрепа за Киев от САЩ, шансовете на бойното поле ще започнат да се променят, убеден е авторът.

Според него, ако Украйна продължи да се бори без американско разузнаване и боеприпаси, "тогава в някакъв момент в бъдеще нейните лидери в крайна сметка ще бъдат принудени да се съгласят на още по-строги условия“.

Анализирайки потенциалното споразумение, наблюдателят отбелязва също, че то не включва ограничения върху способността на Украйна да се защитава. Споразумението забранява присъединяването към НАТО, но не възпрепятства участието в други военни съюзи или присъствието на чуждестранни войски на украинска територия.

"Потенциалното членство в Европейския съюз открива пред Украйна перспектива не само за по-голям просперитет, но и за сигурност, тъй като Договорът за Европа задължава всички членове за взаимна отбрана“, пише Галеоти.

Съгласно обсъжданите условия, Москва ще се трябва от своя страна да се откаже от претенциите си към регионите, които в момента не е окупирала, и дори ще трябва да изтегли войските си от териториите на юг. Отказът да се приеме загубата на Крим е червена линия за Киев през целия мирен процес, но този план, като прави разлика между бъдещия статут на Крим и другите окупирани територии, оставя отворена перспективата последните да се върнат под контрола на Киев, разсъждава анализаторът.

Според Галеоти, основният бенефициент от сделката ще бъде Путин, който ще я обяви за победа не само над Украйна, но и над Запада, но триумфът му ще бъде непълен. Руският президент имаше ''апетит''да контролира цяла Украйна, но вместо това получава една пета от територията ѝ – а именно опустошена, изискваща големи инвестиции земя. В същото време руснаците ще знаят, че "тази победа“ е струвала почти милион убити и ранени, както и икономически и социални загуби.

Колумнистът цитира и държавния секретар на САЩ Марко Рубио, който казва, че това споразумение е напълно "осъществимо“, защото не изисква Киев да се откаже от окупирани територии.

"Ако Киев не може да използва срещата във Ватикана (между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски на 26 април — бел. ред.), за да убеди Тръмп да преразгледа условията, той трябва сериозно да обмисли приемането на сделката така или иначе.“

"Колкото и ужасен да е, този ултиматум е може би най-добрата сделка, която Украйна може да получи“, обобщава Галеоти.