The Times: Европа е разделена по въпроса за изпращането на миротворци в Украйна
©
"Обединеното кралство, Франция и скандинавските страни подкрепят идеята за европейска инициатива за изпращане на десетки хиляди войници в случай на прекратяване на огъня. Известно е обаче, че Германия и други страни са против", пише вестникът.
Смята се, че балтийските държави и Полша са загрижени, че предложената мисия може да отклони така необходимите ресурси от граничните държави на НАТО с Русия, оставяйки ги беззащитни.
Отбелязва се, че има все по-голям консенсус, че подобно разполагане след конфликт ще изисква "подкрепата“ на Доналд Тръмп и гаранции за сигурност.
Високопоставен източник от британското правителство е заявил, че при необходимост Европа може да сформира самостоятелно сухопътни сили, но министрите са поискали от САЩ да осигурят "въздушно прикритие". Това може да бъде под формата на батареи зенитни ракети Patriot, които могат да свалят балистични ракети, или самолети със средства за разузнаване и наблюдение - способности, с които Европа не разполага.
Британската армия теоретично би могла да изпрати дивизия от 10 000 до 25 000 войници, е заявил източник от армията, въпреки че това може да се окаже пресилено, като се има предвид, че в Естония вече са разположени войски.
"Някои смятат, че е по-постижимо да се създадат мироопазващи сили на ООН, съставени от войски на страни като Индия, Бангладеш и Китай", се посочва в статията.
Очаква се Кийр Стармър да обсъди въпроса с лидерите на ЕС и генералния секретар на НАТО Марк Рюте на среща в Брюксел.
Джон Хийли, министър на отбраната, настоява, че Обединеното кралство трябва да покаже силно лидерство по този въпрос. Някои служители обаче смятат, че все още не са успели да убедят Рейчъл Рийвс, финансов министър на Великобритания, в значимостта на Украйна, и се опасяват, че тя я разглежда като "яма за пари".
Огромна спънка е дали руският президент Владимир Путин ще се съгласи на такъв вид сила по време на водените от САЩ мирни преговори.
Някои дипломатически и военни източници смятат, че мироопазваща операция на ООН е по-разумна алтернатива, която е по-вероятно да осигури съгласието на Путин. Тя би могла да включва около 100 000 миротворци, разположени както в Украйна, така и в Русия, и не би изисквала пряко участие на САЩ.