След две години и половина пълномащабна война от страна на Руската федерация, туризмът постепенно се възражда в Украйна, а екскурзиите до местата на извършването на предполагаеми военни престъпления от руските войски се превърнаха в "голям бизнес“, пише The Times.

Според журналистите сега има повече от дузина компании, които предлагат екскурзии само до Буча, а едноседмична "военна обиколка“ през деокупираните територии на Украйна струва почти 4000 долара.

Преди инвазията ръководителят на Capital Tours Свет Мойсеев водеше туристи на пешеходни обиколки на Киево-Печорската лавра и нейните богато украсени метростанции. Но сега той таксува 166 долара за шестчасова обиколка на Буча, Ирпен и Гостомел, градове около Киев, които бяха под руска окупация през пролетта на 2022 г. Мойсеев показва на посетителите местата, където руснаците са убивали местни цивилни.

Изданието добавя, че лятото е печеливш сезон, тъй като Мойсеев вече е провел 30-40 екскурзии. Почти всичките му клиенти са мъже, които пътуват сами, като около половината идват от САЩ, а останалите от Великобритания, Германия, Япония и Франция.

"Това са хора, които искат да видят как изглежда една страна в състояние на война“, разказа той, показвайки на репортери на The Times жилищна сграда в Киев, която беше частично разрушена от руски ракетен удар през януари.

Оттогава обаче, когато Мойсеев започва да провежда екскурзии, той се чуди доколко е етично да се комерсиализира трагедията. По думите му, той "се стреми“ да дава около половината от приходите си на въоръжените сили на Украйна. Мойсеев също така сравни подобни екскурзии с Аушвиц (музей на мястото на нацисткия концентрационен лагер Аушвиц, който се намира в Полша) и добави, че това са престъпления, които целият свят трябва да види.

Журналистите отбелязаха, че жителите на Буча са съгласни с думите му, но все още има хора, които са възмутени от факта, че отделни лица печелят в град, където хората са загубили всичко.

The Times сподели и историята на местната жителка Татяна Владимировна, която разказала на група млади чужденци какво е направила, за да оцелее след руските зверства в града.

"Дойдоха с двама водачи и казаха, че искат да чуят какво се е случило тук. Те се събраха и седяха много тихо, докато им разказвах“, отбеляза жената.

Според нея, когато руските войски превзели Буча, те настанили щаба си в техникума, където тя работела като готвачка. Едва по-късно войниците разбират, че в мазето се крият повече от 100 души, включително жени и деца. Татяна Владимировна обаче не става посредник, преговаряйки с руския командир да им осигури храна и вода.

След пет дни хората са освободени, но когато се връщат у дома, виждат пълния ужас на войната, защото десетки цивилни трупове лежат по улица Яблунская.

"Хубаво е, че хората идват тук и знаят какво ни направиха руснаците, но не виждам справедливост в това, че хората правят пари от трагедията, когато тези пари трябваше да отидат за възстановяването на Буча“, казва жената.