The Times: Албания е новият британски приятел в борбата с Китай и Русия
© Нова Македония
Управлението на Албания в продължение на осем години не попречи на 57-годишния Рама да се отдаде на артистичните си импулси – дори повече. Социалистическият политик, който e висок 195 см някога е играл професионално баскетбол, и едва вдигна поглед от най-новите си сюрреалистични произведения на изкуството, когато журналистът на изданието влиза в офиса му..
Той бе подложен на много напрежение напоследък. Албания се очертава като прозападна опора на Балканите, тъй като Русия и Китай се възползват от пренебрегването от Европейския съюз за този лесно запалим регион регион.
Поради това Великобритания започна да ухажва Рама, надявайки се да увеличи инвестициите в Албания, член на НАТО, и да засили отношенията между страните, започнали преди век.
Тези връзки бяха сведени на практика до нула, когато комунистите управляваха в Тирана от Втората световна война до 1991 г., но тази година се очаква британски военни кораби да посетят страната, за да участват в съвместни военни маневри.
Рама казва, че е в "добри отношения“ с Борис Джонсън. И двамата са бивши кметове на техните столици, роля, в която албанецът остави своя отпечатък, когато нареди мрачните сгради от комунистическата епоха да бъдат боядисани в ярки и весели цветове.
"Днес те се смеят добре“, каза той.
Британският министър-председател наскоро назначи сър Стюарт Пийч, бившият главен маршал на авиацията, който е служил като върховен военен командир на НАТО до миналото лято, за специален пратеник в региона.
В понеделник Пийч ще се срещне с външния министър на Албания Олта Джака в Тирана, за да обсъди нарастващото напрежение в региона.
Някои балкански държави, разочаровани от привидно застиналото очакване за членство в ЕС, вместо това се обърнаха към Москва и Пекин. Рама обаче настоява, че десетилетията на изолация на Албания при Енвер Ходжа, нейния параноичен комунистически диктатор, означават, че тя може да устои на "изкушението“ да търси алтернативни геополитически съюзи.
Въпреки че Рама сравнява стремежа на Албания към членство в ЕС с пиесата "В очакване на Годо", на Самюел Бекет, чийто главен герой така и не пристига, той се ангажира да се присъедини към блока. "Ние сме 100 процента отдадени на евроатлантическото пространство“, каза той.
Именно в Сараево, столицата на Босна, на 390 км северно от Тирана, сръбски националист предизвика Първата световна война, като застреля ерцхерцог Франц Фердинанд, престолонаследникът на Австро-Унгария, през юни 1914 г. Осемдесет години по-късно и югославските войните доведоха до смъртта на 140 000 души, като кланетата тогава накараха НАТО да нареди на бойните си самолети да бомбардират Сърбия. Съвсем наскоро Сърбия подаде молба за членство в ЕС, но подсигури своите залози, купувайки руски изтребители и танкове. Москва, чрез своя сръбски съюзник, е заподозряна в опит да дестабилизира Косово, твърдо прозападна страна, която също се стреми към членство в ЕС, както и Босна и Херцеговина, друга кандидатка за ЕС.
Превод и редакция: Юлиян Марков