Докато Украйна "бавно губи" на бойното поле, Русия губи в икономическия сектор. Експерти отбелязват, че петролните приходи на Кремъл са твърде малки, за да поддържат война с висок интензитет и че никой няма да даде на заем на лидера на Кремъл Владимир Путин "и копейка“. Следователно Русия е все по-близо до излизането от "икономически“ контрол, коментират в редакцията на британския вестник The Telegraph.

Прегрятата военна икономика на Русия е много подобна на дисфункционалната на Германия от края на 1917 година, която тогава е останала без квалифициран персонал и е в тежко положение след три години блокада на съюзниците, пише The Telegraph.

Това е особено подчертано от ситуацията в Сирия, където режимът на Башар Асад рухна, поради което авторитетът на Путин в Близкия изток е разклатен. Той не можа да направи нищо, за да спаси единствения си държавен съюзник в арабския свят.

"Границите на руската военна мощ станаха ясни. Турция вече е господар на региона. А Путин влиза в мирните преговори за Украйна от позиция на слабост“, казва Тим Аш, сътрудник в Chatham House.

Съобщава се, че руските лидери очакват ултиматуми от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп както към Украйна, така и към Русия.

Ако държавният глава на Украйна Володимир Зеленски откаже мирните условия, САЩ ще спрат всякаква военна помощ; ако Путин протака, САЩ ще засилят военните мерки и ще започнат "бомбардировки“ на руската икономика. Медиите пишат, че в продължение на две години руската икономика се "държеше добре“, но през третата година й стана по-трудно. Централната банка повиши лихвените проценти до 21%, за да спре инфлационната спирала.

"Икономиката не може да съществува дълго в това състояние. Това е колосално предизвикателство за бизнеса и банките“, призна директорът на "Сбербанк“ Герман Греф. А ръководителят на отбранителния гигант "Ростех“ Сергей Чемезов предупреждава, че повечето руски компании може да фалират.

"С коефициент от над 20% не знам нито един бизнес, който може да носи печалба, дори да е търговец на оръжие“.

Според руския министър на цифровите технологии недостигът на ИТ служители е около 600 000 души. В отбранителната индустрия има 400 000 незаети позиции. Общият недостиг на работна ръка е за около пет милиона.

Освен това в средата на 2022 година общите приходи от износ от всички изкопаеми горива бяха около 1,2 милиарда долара на ден. През последните 10 месеца те спадат и сега възлизат на едва около 600 милиона долара. Кремъл получава част от тези приходи в бюджета, но това е твърде малко, за да финансира военната машина, която по един или друг начин поглъща една десета от БВП на страната.

Приходите от петролни данъци паднаха до 5,8 милиарда долара през ноември, въз основа на средна цена на петрола "Уралс“ от около 65 долара за барел. Тази цена може да падне още повече. Русия е изправена пред зараждаща се ценова война със Саудитска Арабия на азиатските пазари.

За да покрие дефицита, Путин използва Фонда за национално благосъстояние. Неговите ликвидни активи паднаха до 16-годишно дъно от 54 милиарда долара. През последните 15 месеца златните й резерви са намалели от 554 на 279 тона.

Освен това анализаторите отбелязват, че Русия може да заобиколи технологичните санкции, но нейните системи са конфигурирани за западни полупроводници. И тези чипове не могат лесно да бъдат заменени от китайски доставчици, дори и ако в Пекин да са склонни да рискуват вторични санкции на САЩ. В резултат на това Русия е принудена да купува чипове на завишени цени на световния черен пазар.

В статията също така се подчертава значението на санкциите на САЩ, които бяха въведени преди три седмици срещу "Газпромбанк“ и повече от 50 други руски банки, свързани с глобални транзакции. Това значително усложни способността на Русия да търгува с енергийни ресурси и да купува технологии на черния пазар. Поради това рублата скоро падна по отношение на долара, еврото и други валути.

Малцина предвидиха внезапния и пълен крах на съветския режим, въпреки че всички признаци на икономически упадък бяха очевидни още през 1989 година.

"Режимът на Путин все още не е достигнал тази точка, но още една промяна в Близкия Изток ще бъде достатъчна, за да си дойде всичко на мястото. Ако Саудитска Арабия отново реши да наводни света с евтин петрол, за да си върне пазарния дял – както мнозина прогнозират – петролът ще падне под 40 долара и Русия ще излезе от икономически контрол“, се казва в материала.