The Telegraph: Само три вида оръжия могат да обърнат хода на войната в Украйна
©
През първите 18 месеца от началото на войната САЩ бяха основният доставчик на артилерийски боеприпаси за украинските части.
"Общо американците дариха около два милиона снаряда. Половината дойдоха направо от американски запаси. Америка тихомълком закупи другата половина от Южна Корея. Тези снаряди, заедно с допълнителни боеприпаси от други източници, позволиха на украинските оръжия да изстрелват около 10 000 патрона на ден за по-голямата част от първата година и половина от войната. Това беше достатъчно, за да се изравнят с руските батареи, когато руснаците изразходваха повечето от резервите си от боеприпаси през първите няколко седмици на войната“, се казва в материала.
Въпреки това блокадата на Републиканската партия за одобрение на ново финансиране и по-нататъшното намаляване на количеството боеприпаси, доставяни от САЩ на Украйна до края на миналата година, съкратиха ежедневните доставки на боеприпаси на украинците с две трети. В материала се отбелязва, че сега в САЩ се строи завод за производство на снаряди – в Тексас, в допълнение към вече съществуващо предприятие в друг щат. Следователно САЩ скоро ще могат да произвеждат около 70 000 снаряда на месец, което е шест пъти повече спрямо количеството от 2022 година.
"Няма причина повечето снаряди да не могат да достигнат Украйна, ако има финансиране за всеки един от тях, струващ 5000 долара. В комбинация със снаряди от Европейския съюз, както и т.нар. чешка инициатива, спешни доставки на снаряди от САЩ може да осигурят на Украйна дългосрочно артилерийско предимство за първи път в пълномащабна война“, се обяснява в статията.
Нуждата от ЗРС Patriot
Втората най-голяма нужда на Украйна са батареите за противовъздушна отбрана Patriot и ракети за тях. Военните ги използваха по-специално при свалянето на 13 руски самолета в рамките на две седмици.
"В идеалния случай Украйна би разположила батерии Patriot на стойност един милиард долара във всеки от своите половин дузина големи градове, както и по една на източния и южния фронт. И тези батерии ще трябва да бъдат свободни да стрелят с максимална скорост, което означава, че ще се нуждае от постоянна доставка на ракети, всяка струваща около три милиона долара.Удвояването или утрояването на броя им може да помогне на украинците да възвърнат контрола над фронтовата линия във въздуха, както и да обърне тревожната тенденция на по-големи и по-кървави руски ракетни атаки срещу украинските градове“, пише The Telegraph.
Бронирани превозни средства
Друг вид оръжие, от което Украйна се нуждае, е бронираната техника. Изданието отбелязва, че 47-ма механизирана бригада е основният оператор на американска бронирана техника, по-специално танкове M-1 Abrams и бойни машини M-2 Bradley, така че чрез доставката на ново оборудване САЩ биха могли да "спасят един от най-добрите украински бригади".
Abrams и Bradley са едни от най-добрите бронирани машини в света. При контраатаки срещу руски щурмови групи западно от Авдеевка, те бяха използвани за забавяне на руската зимна офанзива. В резултат на това се минимизират териториалните загуби на Украйна при намаляване на доставките на артилерийски боеприпаси.
Но американците изпратиха само 31 M-1 и около 200 M-2, преди републиканците да спрат помощта. Четири M-1 и повече от 30 M-2 бяха унищожени, останалите бяха повредени. 47-ма бригада изчерпва оборудването си. А армията на САЩ има "има хиляди по-стари M-1 и M-2 на склад. Те ще се нуждаят от основен ремонт, преди да бъдат изпратени в Украйна, но един милиард долара е достатъчен, за да се плати за работата, както и за ускорена доставка“, изчисляват в редакцията.
Следователно, веднага щом председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън постави на гласуване помощта за Украйна, Пентагонът ще може да ускори доставката на стотици танкове и бойни машини за украинската армия.