През последните седмици САЩ са изразили готовност да предоставят гаранции за сигурността на военен контингент на "коалицията на желаещите“, който може да бъде разположен в Украйна след постигането на мирно споразумение с Русия, пише The Telegraph.

Според вестника британски официални лица признават, че конкретните гаранции от страна на САЩ остават несигурни.

Вашингтон все още не е обещал официално военна подкрепа в случай на пряко нападение от страна на Русия, а Тръмп многократно е отхвърлял идеята за предоставяне на гаранции за сигурност. Според вестника обаче в частни разговори през последните седмици американските преговарящи са дали да се разбере, че са готови да подкрепят западните сили.

"Един от видовете такава подкрепа е споделянето на разузнавателни данни, което отдавна е в основата на "специалните отношения" между Съединените щати и Обединеното кралство.

Друг вид е логистичната помощ. Европейските самолети, кораби и сухопътни сили ще се нуждаят от доставки и помощ при анализа на движението на руските войски в Украйна и извън нея."

Британските служители подчертават, че е трудно да се предвиди какво и кога ще одобри Тръмп.

"Преговорите продължават, а той (Тръмп) няколко пъти заяви, че ще ни подкрепи, както знаете. Дадох ясно да се разбере, че това е важен компонент от всичко, което планираме", заявява британският министър-председател Кийр Стармър пред британския вестник.

"Оперативните преговори по “коалицията на желаещите" бяха разделени на четири условни “сегмента" на военна дейност: "небе“, "море“, "земя“ и "възстановяване“.

Първите два предполагат, че европейските съюзници ще контролират въздушното пространство над Украйна и Черно море, за да гарантират, че Русия няма да наруши условията на мира.

Третият сегмент се отнася до войски, разположени директно на украинска територия. В същото време фронтовата линия с Русия след евентуално мирно споразумение ще се държи от украинските, а не от западните военни.

Четвъртият сегмент от плановете на коалицията - "възстановяване“ - се отнася до дългосрочната подкрепа на украинската армия, която в момента се смята за най-боеспособната в Европа."

Очаква се британската програма за обучение на украинската армия, операция "Интерфлекс“, да бъде преместена от Обединеното кралство в Западна Украйна. Все още обаче се разглежда възможността за по-нататъшно разполагане на британски военни извън това ограничено участие.

Според британските планове не е задължително тези четири елемента да се използват едновременно. Вероятно веднага след прекратяването на огъня само украинските военни ще възпират врага, като съюзниците ще се присъединяват постепенно.

В същото време остава въпросът дали европейските съюзници ще могат да продължат да доставят оръжия на Украйна след прекратяването на огъня и дали САЩ ще позволят продажбата на американски оръжия на Киев, отбелязва изданието.