The Telegraph: САЩ може да отменят разработването на стелт изтребителя F-35
©
според британският вестник първият намек за проблеми е дошъл на 13 юни, когато началникът на щаба на ВВС на САЩ генерал Дейвид Алвин е предложил на ръководителите на службите да препоръчат преконфигуриране, забавяне или дори отмяна на програмата NGAD като част от бюджета на правителството на САЩ за 2026 г. Докато законодателите все още не са финализирали Бюджет 2025, военните лидери вече пишат своите предложения за следващата година.
През 2026 г. Олуайн заяви, че очаква ВВС на САЩ да трябва да направят труден избор, за да се придържат към обичайния си бюджет от 200 млрд. долара. Преди няколко години инфлацията намали покупателната способност на службата. А републиканските законодатели, които спечелиха контрола над Камарата на представителите на САЩ на изборите през 2022 г., се бориха за повсеместно съкращаване на федералните разходи. Тези и други фискални сили създават пречки пред бюджета точно по същото време, когато няколко основни програми на ВВС на САЩ изискват все повече средства.
Тези програми включват усилия на стойност 200 млрд. долара за построяване на поне 100 нови стелт бомбардировача Northrop Grumman B-21 Raider. Увеличава се и производството на нови танкери, радарни самолети и спасителни хеликоптери. Но големият проблем не са тези самолети, а многоцелевият стелт изтребител F-35 Lightning II на Lockheed Martin.
Военновъздушните сили на САЩ разработиха F-35 в края на 90-те и началото на 2000 г. като достъпен заместител на хилядите по-стари изтребители F-16 и щурмови самолети A-10. През цялото време ВВС на САЩ са планирали да закупят повече от 1700 F-35. F-35 е класифициран като пето поколение, подобно на Raptor: предполага се, че той е по-мощен от всички, с изключение на няколко съвременни китайски и руски самолета.
Но доставките на F-35 на стойност 80 млн. долара за ескадрилите на ВВС на САЩ спряха миналата година, тъй като ВВС на САЩ и Lockheed Martin се затрудняваха да завършат тестовете на най-новия софтуер на типа. Днес десетки пълноценни F-35 на ВВС на САЩ са на склад в очакване на софтуер. Това са изтребители за милиарди долари, които дори не са на разположение на предно разположените ескадрили.
Разходите и сроковете за тестване на софтуера, инсталирането му и окончателното доставяне на съхранявания софтуер непрекъснато нарастват. И макар че доставките могат да бъдат възобновени това лято, на Lockheed може да отнеме още една година, за да предаде последния съхраняван изтребител.
Експертът по авиация Бил Суитман нарича F-35 "катастрофа за трилиони долари". Изтребителят поглъща бюджета на ВВС на САЩ и принуждава службата да преосмисли следващия си изтребител.
Все още е възможно ВВС на САЩ да продължат с планираната си програма NGAD - или Конгресът на САЩ да ги принуди да го направят. Ако проектът за нов изтребител се разпадне, ръководителите на ВВС на САЩ биха могли да съберат други системи в своеобразна замяна.
F-35 и новият F-15EX биха могли да се борят за контрол на въздушното пространство заедно със застаряващия F-22, докато на въоръжение влизат нови поколения високоефективни безпилотни самолети - и да докажат дали могат да поемат тежестта на въздушното превъзходство.
Но това е рисковано. Пилотираните изтребители контролират въздушното пространство от появата на авиацията преди повече от век. Ако ВВС на САЩ не намерят начин да разработят и пуснат на въоръжение най-съвременни изтребители, може да се окаже, че тевече не доминират.
А това може да означава, че някоя друга сила е доминираща. Например военновъздушните сили на Китай.
"Позовавайки се на високата цена на т.нар. програма Next Generation Air Dominance и на конкуриращите се изисквания на други проекти, ръководителите на ВВС на САЩ предупредиха, че може да нямат друг избор, освен да отменят NGAD - и да намерят други начини да установят контрол над въздуха в бъдещите войни", пише изданието."
Това е зашеметяващо развитие за поддръжниците на ВВС на САЩ. В продължение на поколения цялата американска армия разчита на ВВС за постигане на въздушно превъзходство дори срещу най-решителния и опитен враг, което дава свобода на действие на войските на земята и корабите в морето.
В продължение на поколения ВВС на САЩ контролират въздуха с най-добрите изтребители в света и висококвалифицирани пилоти. В края на Студената война и през 2000 г. Boeing F-15C Eagle беше най-добрият изтребител в света. По-късно тази позиция бе заета от Lockheed Martin F-22 Raptor.
Последните няколко десетки F-15C окончателно бяха пенсионирани след пет десетилетия служба. Приблизително 180 самолета F-22 навършват 20 години. Военновъздушните сили на САЩ вече поискаха от Конгреса на САЩ разрешение да пенсионират трите дузини F-22 с най-ниски възможности, за да освободят един милиард долара за други приоритети - искане, което законодателите досега са отхвърлили.
Допреди една година изчезването на последните няколко F-15C от "четвърто поколение" и напредналата възраст на F-22 от "пето поколение" не бяха причина за криза. ВВС на САЩ от години работят, предимно в тайна, по разработването на нов изтребител от "шесто поколение" в рамките на програмата NGAD. Новият пилотиран боен самолет ще съчетава висока скорост, голям обсег на действие и невидимост за радарите - и ще трябва да носи мощни ракети от следващо поколение, както и да лети и да се бие във формация с безпилотни самолети, управлявани от изкуствен интелект.
През пролетта на тази година ВВС на САЩ планираха да закупят 200 нови самолета от 2030 г. нататък. Сега този план се разпада.