Русия е изстреляла още един космически апарат с противоспътникови възможности. Точно така - още един спътник-убиец в близкото до Земята пространство, което е все по-претъпкано с тях, пише The Telegraph.

Всичко това е добре, стига тези космически апарати да се държат настрана. В случай на война обаче орбиталният сблъсък може да разпръсне милиони високоскоростни фрагменти от пластмаса и метал, което да повиши риска за спътниците, от които зависим за комуникация, навигация и други строго мирни цели. Дори Международната космическа станция би била в опасност.

През 2019 г. и 2022 г. Руската космическа агенция изстреля в ниска орбита група малки, маневрени "инспекционни" спътници, чиято предполагаема роля е да се срещат с други спътници и да ги инспектират, за да диагностицират неизправности.

Но с помощта на своите сензори и манипулатори същите тези спътници биха могли да манипулират или дори да унищожат други спътници.

Руските инспекционни спътници обикновено са с кратък живот. След няколко години те изчерпват горивото си, губят височина и изгарят в атмосферата. За да поддържа орбитален арсенал за евентуална бъдеща космическа война, Кремъл трябва да изстрелва нова партида инспекционни спътници на всеки няколко години.

Така на 16 май Русия изстреля от космодрума "Плесецк" в Северна Русия мистериозен спътник, обозначен като Космос 2576. Четири дни по-късно, на 20 май, посланик Робърт Ууд, заместник-представител на САЩ по специалните политически въпроси в ООН, заявява, че "Космос 2576 вероятно е контракосмическо оръжие и вероятно може да атакува други сателити в ниска околоземна орбита".

"Смразяващо е, че Космос 2576 очевидно вече има цел в своя прословут прицел. Русия разположи това ново контракосмическо оръжие в същата орбита като правителствен спътник на САЩ", допълва Ууд. Този американски спътник, обозначен като USA 314, според съобщенията има разузнавателни способности.

Предполагаемият модел е познат. Преди две години Русия изстреля инспекционен спътник Космос 2558, за да проследи американския разузнавателен спътник USA 326.

Ако Космос 2576 действително се намеси в USA 314, това би било акт на война. Но ако Русия искаше именно това - открита война, то основен приоритет на руските космически сили щеше да бъде да заслепят или обезвредят възможно най-много американски разузнавателни и комуникационни сателити, и то възможно най-бързо.