The Telegraph: Русия опъна невидим щит по фронтовата линия, блокира атаките с ракети и дронове
©
Първоначално Украйна забеляза, че нейните 155-милиметрови артилерийски снаряди Excalibur, управлявани с GPS, внезапно са започнали да се отклоняват от целта.
След това ракетите, изстреляни с HIMARS, за които Киев някога се хвалеше, че имат " подобна на скалпел" точност, започнаха да пропускат целите си. В някои райони те почти винаги пропускаха.
Същото се случи и с управляемите авиационни бомби JDAM, доставени на украинските военновъздушни сили от САЩ.
Трескавото разследване в крайна сметка установи, че всички те са станали жертва на нова заплаха - руско заглушаване. Москва тихомълком е придобила умение да извежда от строя някои от най-ценните украински ракети и снаряди.
Това е рядък, но изключително важен пример за руското технологично предимство във война, която бавно се развива в полза на Москва.
Почти по цялата дължина на фронтовата линия сега се простира невидима стена от електромагнитни импулси като щит.
Сложна мрежа от радио-, инфрачервени и радарни сигнали, хвърлени в небето над бойното поле, осигурява на руските сили безпрецедентна защита в някои райони.
Електронната им защита е по-добра
И не само украинските ракети сега не успяват да достигнат целите си. Може би по-значима е способността на Русия да противодейства на масива от евтини, понякога готови за бой БпЛА, на които Украйна разчита за разузнаване и удари на далечни разстояния.
Украинците знаят, че сега са в неизгодна позиция.
Един от войниците на фронта, чието 120-милиметрово минохвъргачно подразделение редовно използва китайски безпилотни самолети Mavic, за да открива цели, разказва пред The Telegraph: "От началото на пълномащабната инвазия те винаги са имали добра електронна война. Но сега тя е по-добра от нас."
Той обясни, че украинските сили са в "непрекъсната игра на котка и мишка" с руския си враг, тъй като се борят за контрол над ефира.
Радиочестотите, които се използват за полети както на атакуващите дронове с поглед от първо лице, така и на наблюдателните БпЛА, "се заглушават доста мащабно".
Устройствата, използвани от руснаците, блокират системите за насочване или просто прекъсват радиовръзките с операторите им.
Някои безпилотни самолети се разбиват на земята, без да уцелят целите си, а други висят безконтролно във въздуха, докато батериите им се изтощят.
Монтиран на камион "Шиповник-Аеро" е особено ефективен
Доклад на Кралския институт на обединените служби, изследователски център в областта на отбраната и сигурността, сочи, че Русия е разположила по една голяма система за електронна война на всеки 9,5 км по протежение на фронтовата линия.
Твърди се, че монтираната на камион система "Шиповник-Аеро" се е оказала особено ефективна срещу украинските безпилотни самолети.
С обсег от 9,5 км тя може да блокира дронове и да получи координатите на местоположението на пилота с точност до един метър, за да насочи ответния артилерийски огън.
В частите на фронтовата линия, които не са обхванати от по-сложните системи, руските войници използват по-малки, базирани в окопи устройства.
Захранваните с батерии системи са с обхват между 50 и 100 метра и често не се включват 24 часа в денонощието, за да се пести енергия.
В тези райони често е по-лесно да се поразяват цели, защото машините или не работят, или дроновете се приближават достатъчно, за да се загуби сигналът.
Но в зоните, които са по-плътно покрити от смутители за електронна война, украинските войници вземат все повече предпазни мерки, преди да изстрелят ценните си дронове.
Те се разполагат на фронтовата линия, като използват спектрални анализатори, за да установят кои честоти се заглушават наблизо.
Основната мярка за противодействие е препрограмирането на дроновете, което не е лесно, когато те са закупени от рафта или са конструирани с помощта на леснодостъпни търговски части.
Често аналоговите сигнали се предпочитат пред цифровите, тъй като резултатите са по-скоро влошаване на видеопотока, отколкото пълно спиране на тока.
Друга тактика е да се изпрати рояк от дронове, тъй като не всички честоти могат да бъдат блокирани по едно и също време.
По-сложните мерки за противодействие, които се използват от страните от НАТО, до голяма степен се смятат за недостъпни за Украйна.
САЩ имат забрана за износ на устройства за електронна война, която се контролира от Държавния департамент поради опасения, че технологиите им ще попаднат във вражески ръце.
Западните контрамерки струват милиони
Системите, използвани от западните армии, струват милиони, докато украинските производители на безпилотни летателни апарати се стремят да поддържат своите устройства възможно най-евтини, което ги принуждава да използват широко разпространени потребителски технологии.
Докладите сочат, че Украйна е използвала FPV дронове, струващи едва 260 USD, за да унищожи руски танкове.
В същото време безпилотният самолет Watchkeeper, използван от британските военни, струва милиони лири, но разполага с вградени мерки за противодействие на електронната война.
Тази седмица Володимир Зеленски, украинският президент, обяви, че Украйна ще се стреми да произведе един милион безпилотни летателни апарати за военните си усилия.