The Telegraph: Изпитанията на нова американска бомба поставя под заплаха бъдещето на самолетоносачите
©
Според него перспективата за създаване на такова оръжие е надвиснала над самолетоносачите от десетилетия. Скептиците смятат възможната уязвимост от подобни атаки за достатъчна причина Великобритания да не прави новите кораби от този тип - Prince of Wales и Queen Elizabeth - основа на своята отбранителна стратегия.
И тези опасения се засилиха, след като стелт бомбардировач B-2 Spirit на ВВС на САЩ успешно хвърли управляема бомба върху изведен от експлоатация десантен кораб с размерите на малкия самолетоносач Tarawa. Тази демонстрация на сила имаше за цел да възпре Пекин от действия, които биха довели до пряка конфронтация с Вашингтон, но също така може да има нежелана последица от предизвикване на нова "миниатюрна надпревара във въоръжаването“, се казва в статията.
Ако Китай успее да разработи подобна бомба, това ще заплаши повече Великобритания, отколкото САЩ. В крайна сметка Лондон има по-голяма стратегическа зависимост от самолетоносачи, отколкото Вашингтон, твърди Бретън-Гордън.
Оптимистите посочват, че нито Китай, нито Русия разполагат с нещо подобно на бомбардировача B-2, използван за доставка на новите оръжия. Те също така настояват, че ескортните кораби ще могат да свалят всеки самолет, който се опита да хвърли такава бомба.
Но войната се променя по-бързо, отколкото някой може да предвиди. Преди две години беше изразено мнение, че дроновете уж правят танковете "ненужни“. Сега бронираните машини, оборудвани със защита срещу БПЛА, отново се превърнаха в един от най-търсените ресурси в Киев.
"Така че скоростта на адаптиране е ключова. Но въпросът за милиарди долари е: може ли един самолетоносач да се развива в крак с времето или вече е остаряла технология?“ - пита риторично Бретън-Гордън.