Русия блокира проекто резолюция на Съвета за сигурност на ООН, преговорите за която се води от месеци. Инициативата за първи път трябваше да идентифицира изменението на климата като заплаха за света, обясняват в редакцията на американския вестник The New York Times.

Широко подкрепената резолюция щеше да разшири значително критериите, използвани от "най-мощната агенция на ООН, за да оправдае намесата във въоръжени конфликти по света“. "Сриването“ на тези мерки, организирано от Москва, подчерта проблемите, пред които е изправена международна организация, която се опитва да обедини световната общност в борбата срещу изменението на климата, отбелязва вестникът.



Възможната роля на изменението на климата във въоръжените конфликти отдавна се обсъжда в ООН. Така сушите и опустиняването в африканските страни се считат за неразделна част от конкуренцията за вода, храна, земеделска земя и пасища, която може да доведе до насилие и нестабилност, припомня The New York Times.



Ирландия и Нигер бяха съавтори на проекторезолюцията на Съвета за сигурност на ООН. Тя щеше да задължи властта да включи изменението на климата като фактор във "всякакви първопричини за конфликти или умножители на риска“, обяснява вестникът.



12 от 15 членове на Съвета за сигурност на ООН гласуваха в подкрепа на резолюцията, Русия и Индия - против, а Китай се въздържа. Тъй като Москва е една от петте постоянни членове на органа с право на вето, нейният вот доведе до блокиране на инициативата.



Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя каза, че страната му разглежда резолюцията като претекст, за да позволи на богатите западни сили да оправдаят намеса във вътрешните работи на други страни. Според него позиционирането на изменението на климата като заплаха за международната сигурност "отвлича вниманието на Съвета за сигурност от истинските причини за въоръжените конфликти“.



Резолюцията беше подложена и на допълнителна критика на сайта на руското постоянно представителство в ООН. Според дипломати предложението за създаване на автоматична връзка с изменението на климата "игнорира всички други аспекти на ситуации, в които страните са в конфликт или изостават в социално-икономическото развитие“.



Постоянният представител на Индия в ООН Т.С. Тирумурти каза, че страната му "няма равна в борбата срещу изменението на климата“, но Съветът за сигурност не е подходящ за обсъждане на този въпрос. Той и Небензя призоваха този проблем да бъде оставен на съответния отдел на организацията.



През последните години Русия най-активно използва ветото си в Съвета за сигурност, за да блокира мерки, които според нея биха могли да позволят на Запада да се намесва в делата на други държави. Поведението на Москва се промени през 2011 г., след като се въздържа от гласуване по резолюция, разрешаваща използването на сила в либийския конфликт, отбелязва The New York Times.



Междувременно, според дипломати на ООН, най-малко 113 от 193-те членове на световната организация са подкрепили резолюцията. В резултат на това се оказа, че Русия "блокира сравнително популярна инициатива“, твърди вестникът.



Постоянният представител на САЩ Линда Томас-Гринфийлд разкритикува руското вето. Според нея решението на Москва "попречи на най-важния световен орган за поддържане на мира и сигурността по света да предприеме малка, практична и необходима стъпка за борба с последствията от изменението на климата“.



Ирландският постоянен представител Джералдин Бърн Нейсън каза пред репортери след гласуването, че и нейната страна, и Нигер са "изключително разочаровани“. "Ние знаем много добре, че тази резолюция би била историческа и важна – определено необходима – стъпка за съвета в критичен момент“, каза тя.

Превод и редакция: Тереза Герова