The National Interest: Русия няма да постигне целите си, ако нападне Украйна
©
Можем ли да кажем, че Студената война отново се върна? Някои коментатори мислят така. Тази зима Русия разположи над 100 000 войници близо до украинската граница, а някои членове на НАТО отговориха със заплахи за икономически и политически санкции, включително наказателни мерки срещу ръководството на Кремъл.
Руското анексиране на Крим през 2014 г. и дестабилизацията в Източна Украйна създадоха несигурност и сега никой не знае докъде е готов да стигне президентът Владимир Путин, дали ще се ограничи до изграждане на политически натиск, подкрепен от военна сила, или може да започне масова инвазия с амбициозни цели, включително смяна на властта в Киев.
Някои анализатори и руски представители също смятат, че ако Кремъл реши да започне голяма военна операция срещу Украйна, той лесно ще спечели, тъй като украинската армия ще може да окаже само слаба и краткотрайна съпротива на значително превъзходащите я сухопътни, въздушни и военноморски сили на Русия.
Но ако Русия реши да започне мащабна инвазия, вместо да провежда ограничени операции в Донбас, тя със сигурност ще разбере, че надеждите й за бърза и решителна победа с малко кръвопролитие са неоснователни. Някои коментатори не отчитат всички фактори, които биха могли да провалят на руските планове. НАТО настойчиво се преструва, че вратите за влизане на Украйна трябва да останат отворени, а Русия не по-малко упорито настоява Алиансът публично и предварително да се откаже от всякакви опити да предложи на Украйна членство във военния съюз. Парадоксът е, че и двете страни отказват да признаят военната и стратегическата реалност. НАТО не е нито готово, нито склонно да защитава Украйна с военни средства, нито да я кани да се присъедини към Алианса. Въпреки това, насочването на руските войски към украинските граници, парадоксално, помага за укрепване на политическото единство на НАТО и повишаване на неговата бойна готовност, а също така засилва желанието му да обмисли приемането на Украйна в Алианса.
Накратко, голямата война в Украйна ще остави Русия още по-политически изолирана и тя ще понесе сериозни загуби, докато нейната армия вече е под силен натиск да овладее заплахите в Кавказ, Централна Азия, Сирия и на китайската граница. Путин също рискува да се сблъска с политическа реакция у дома, ако руските войски претърпят големи жертви или ако оперативни и тактически грешки станат очевидни в началото на войната. Войната винаги е изпълнена с изненади и в хода на военните действия и оттам и напомнянето на Клаузевиц, че има голяма разлика между войната на хартия и реалността, която със сигурност ще се почувства веднага щом прозвучат изстрелите.
Най-важното е, че военният сблъсък между НАТО и Русия ще се проведе на фона на ядрена ескалация. Страните трябва да знаят от опита на Студената война, че заплахата от ядрен конфликт неизменно надвисва над всяка военна конфронтация между САЩ и Русия. Дори НАТО и Москва да се въздържат от открити заплахи за използване на ядрени оръжия, пряката военна конфронтация винаги създава възможности за неразбиране на намеренията на противника, ескалация поради грешни изчисления и постепенна ескалация на конфликта, която в крайна сметка може да излезе извън контрола на политическото ръководство. . Всички предположения на НАТО и Русия, че "селективното“ използване на оперативно-тактически ядрени оръжия в Европа ще се превърне в възпиращ фактор за по-нататъшна ескалация са погрешни и опасни.
Въпреки това сблъсъкът с Русия заради Украйна дава възможност на НАТО да преосмисли целта си, както и приоритетите си за 21-ви век. Миналите успехи на НАТО винаги са се основавали на ясна и споделена визия за мисия и цел: сигурността и отбраната на европейските демокрации със свободен пазар. НАТО не е вирус, който се стреми да запълни цялото пространство само в името на разпространението. Не е и заместител на европейската общност за сигурност, която включва Русия и други страни, които в момента не са членки на НАТО.
Много страни членки на Алианса са изправени пред сериозни предизвикателства в опитите си да защитят своите политически свободи и демокрация от вътрешни, а не от външни заплахи. Пагубната комбинация от популизъм, национализъм, поляризация, медийно двуличие, посредствено образование и възпитание и екстремизъм ще тласне "свободния свят“ в пропаст на антидемократично самоунищожение, дори без помощта на външни врагове.
Следователно Съединените щати и техните съюзници от НАТО трябва да разберат ситуацията и да се подготвят за факта, че Путин (и други противници) ще предпочитат тактиката на война в сивите зони, която ще донесе на Москва максимални ползи и ще сведе до минимум рисковете. Русия със сигурност ще се опита да комбинира дипломатически, информационен, военен, икономически, политически и психологически натиск, за да обърка САЩ и техните съюзници, да създаде политическо объркване и да ги направи неподготвени във военно отношение.
Да, руските войски продължават да се трупат по границите на Украйна, но точно този набор от нетрадиционни усилия представлява реална заплаха за Съединените щати и техните съюзници от НАТО.
Превод и редакция: Юлиян Марков