The National Interest: Путин вече е загубил Украйна
©
Разширяването на руското военно присъствие около Украйна сплоти украинците и засили чувствата на национална солидарност. В социалните мрежи беше организиран флашмоб, участниците в който се снимат с украинското знаме и демонстрират готовността си да защитават страната. Руският президент Владимир Путин може да премине границата и да нарани Украйна, но не може да я пороби. Напротив. 45% от украинците са готови да защитават страната с оръжие в ръце, както показват резултатите от анкета, проведена през февруари. Това са безпрецедентни цифри и те надминават тези от 2014-2015 г., когато Русия започна война срещу Украйна, като превзе Крим.
Украинците отхвърлят "руската идея“, както наричат ревизионистката концепция, която Путин се опитва да наложи на съседите си. Вие сте руснаци, а не украинци, каза Путин в статия, написана през юли 2021 г. Мнозина на Запад го нарекоха неуместно и нелепо. Ревизионистът Путин отхвърля украинската идентичност и държавност. Посланието му е просто: Украйна завинаги ще остане васална държава на Русия. Фактът, че Путин възнамерява да изгражда отношения с Украйна чрез заплахи и оръжие, показва провала на "руската идея“.
В същото време светът открива Украйна и нейната национална идентичност. Никога досега в украинската история Западът не се е борил за Украйна толкова единодушно. Страната се връща в световната история и заема достойното си място в Европа. Това е предизвиквало голям страх сред руските царе, съветските диктатори, а у сегашното руско ръководство, защото са принудени да направят немислимото – да реформират собствената си държава.
Вашингтон предупреждава, че Путин може да нанесе нов удар в Украйна и показва лидерство в обединяването на западните партньори на Украйна и ги насърчава да предприемат наказателни действия в случай на руска инвазия. Президентът Владимир Зеленски смята, че гръмките предупреждения на Запада са прекомерни. Това не е истина. Путин иска да пренапише правилата на европейската архитектура за сигурност, да разцепи НАТО, да спре Украйна да се движи към Запада и да унижи Съединените щати. Навременният и мощен отговор от Запада отслаби решимостта на Путин да използва военна сила отново срещу Украйна. Но не можем да изключим никакви сценарии. Путин е хитър и изчисленията му се различават от тези на Украйна и Запада.
Но основните изводи са ясни.
Днешна Украйна не се нуждае от Путин или от "руската идея“. Но Кремъл няма да отстъпи. Напротив, той ще се опита да отмъсти и получи реванш.
Кремъл може да разработи нелеп план за поставяне на проруска марионетка на власт. Но той ще се провали. Путин и близкото му обкръжение не разбират съвременна Украйна. Украйна иска независимост, иска да бъдем част от Европа, а не пионка на Путин.
Путин разбира, че стратегическите военни маневри са най-мощното му оръжие. Този ресурс не може да се нарече неизчерпаем, но е ефективен. Преките военни действия обаче ще ограничат пространството за маневриране на Кремъл и ще му попречат да упражнява натиск върху Запада. Затова от Путин трябва да се очаква разнообразна реакция. Руският президент със сигурност ще използва методи като прекъсване на електрозахранването и топлинната енергия, както и кибератаки, за да дестабилизира страната и след това да започне военни операции. Путин иска да отслаби Украйна до степен, в която няма друг избор, освен да капитулира на масата за преговори.
Кремъл също ще се опита да извлече максимална полза от диалога си със Запада относно стратегическата стабилност и контрола на въоръженията. Ако инвазията бъде предотвратена, Путин ще поиска място на масата за преговори с лидерите на големите световни сили и ще се опита да извлече максимума от тях. Анексията на Беларус, дори и необявена, ще бъде още едно следствие от настоящата криза.
От Русия трябва да се очаква да продължи хибридната война срещу Украйна и Запада, чиято цел е да задържи Украйна в "сивата зона" и да я лиши от шансове за присъединяване към НАТО и ЕС, както и от необходимото й икономическото развитие. При такива обстоятелства руската пропаганда радостно ще разпалва антизападна истерия, опитвайки се да убеди украинците, че конфликтът е дело на Вашингтон, който "е предал" Украйна.
Добрата новина е, че Путин може да бъде удържан, ако Западът действа незабавно и президентът Джо Байдън продължи да демонстрира лидерство.
Байдън трябва да насърчава по-широк европейски диалог с атлантическите партньори, като набляга на споделените ценности и сигурност. Целта на подобен диалог е да мобилизира западното обществено мнение и да създаде имунитет срещу новите идеологически атаки на Кремъл. При никакви обстоятелства не трябва Киев да се отказва от идеята за членство в НАТО и ЕС. Трябва да направи същия избор, както го направи Западна Германия при Конрад Аденауер. Украинците искат мир. Но при никакви обстоятелства Западът не трябва да му налага отровната чаша на Минските споразумения. Путин вече загуби Украйна, но бъдещето й е несигурно. Ще се застъпи ли Западът за Украйна?
Превод и редакция: Юлиян Марков