The Independent: Тази зима много немци са поставени пред избор - отопление на дома или подаръци за Коледа
©
"Тарифите за отопление в Германия са се увеличили с около 30 процента от миналата година“, каза Нина Олмайер, директор на Германския детски фонд за правна подкрепа, пред британския вестник. "За да отопляват апартаментите си, бедните семейства трябва да спестяват от други основни стоки и услуги - например храна или дрехи. А коронавирусът допълнително усложни ситуацията, тъй като хората прекарват повече време у дома“.
Според статистическата служба на ЕС Евростат, тарифите за електроенергия за домакинствата в Германия през първата половина на 2021 г. са били най-високите в целия Европейски съюз - 0,3193 евро за kWh. Междувременно, освен тези разходи, сметките за ток в страната се начисляват с различни такси, данъци и плащания за използване на мрежата, за които германците трябва да плащат още повече, пише The Independent. Както отбелязва наблюдателят на изданието, през октомври бившият канцлер на Германия Ангела Меркел се опита да постигне намаляване на разходите за електроенергия в домакинствата, като намали таксата за поддържане на енергия от възобновяеми източници с 42,7%, но тъй като тази мярка ще влезе в сила едва през януари 2022 г., бедните семейства така и не осетиха смекчаването на финансовия товар.
"Вероятността хората, живеещи близо до линията на бедността, да я пресекат, сега се е увеличила и всичко това е заради тарифите за електроенергия“, коментира Нина Олмайер ситуацията в интервю за The Independent. "Възможно е някои семейства да не могат да купят подаръци за децата си, защото в противен случай ще трябва да ги оставят без парно. Това е, което ни тревожи“.
Както се подчертава в материала The Independent, в Германия почти 3 милиона деца живеят под прага на бедността; в същото време, въпреки че исторически делът им е бил по-висок в бившата ГДР, напоследък те стават все повече и повече във ФРГ. И въпреки факта, че много семейства получават социална подкрепа от държавата, която покрива по-голямата част от сметките за ток, те все пак трябва да плащат сами основната ставка и тя ще трябва да нарасне през 2022 г., пише британският вестник.
Енергийната сигурност е един от основните приоритети на новия германски канцлер Олаф Шолц и неговото коалиционно правителство, се казва в статията. Като част от споразумението, сключено между партиите в новата управляваща коалиция, Берлин предвижда напълно да се откаже от въглищата до 2030 г., а до 2040 г. - от газа, но това изисква мащабни инвестиции в развитието на възобновяема енергия - и тези разходи вече се прехвърлени върху плещите на немските потребители, пише The Independent.
Отделна роля в енергийната криза в ЕС изигра "скандалния“ газопровод "Северен поток 2“, който беше завършен, но не започна работа, тъй като операторите все още чакат съответните разрешения от европейските надзорни органи, отбелязва авторът. "Според някои“, в отговор на тези забавяния руският президент Владимир Путин реши да намали доставките на синьо гориво за Европа, което провокира кризата, подчертава журналистът. Както отбелязва той, самият руски лидер рязко отрече подобни предположения – активната подкрепа на Германия за изграждането на газопровода обаче силно разгневи съюзниците на страната, които смятат, че Москва може да превърне проекта в "политическо оръжие“.
Превод и редакция: Иван Христов