The Hill: Украинската криза заплашва Инто-Тихоокеанските интереси на САЩ
©
Има обаче резултат от погрешната вяра на администрацията на Байдън в дипломацията вместо силата. Това предотврати голямо нарастване на силите в Европа, което може да постави индо-тихоокеанските интереси на САЩ в опасност.
Предвид перспективата за едновременна борба на два фронта, САЩ трябва да обмислят увеличаването на своите индо-тихоокеански сили, за да попречат на Китай да се възползва от очевидната слабост на САЩ. Всъщност тази очевидна слабост и съпътстващият въпрос за едновременността придават на Украйна нейното значение за американските държавници.
Украйна де факто е буфер между НАТО и Русия. Въпреки че населението й симпатизира на запада, икономически и диспозиционно, то остава извън защитата на сигурността на НАТО - както трябва. Балтийските страни вече са разширен ангажимент за НАТО; добавянето на Украйна ще разшири допълнително границите на НАТО и ще добави към редиците й полуклептократична "частична демокрация“.
Успешна руска инвазия, която откъсна "Новорусия“ – бюрократичен термин от руското имперско минало, който днешният Кремъл възкреси, отнасящ се до региона от Донбас до Приднестровието и на север до Днепропетровск – би позволило на Русия да натисне Румъния и България, застрашавайки южния фланг на НАТО . Но успешното руско нахлуване е малко вероятно, като се има предвид размера на Украйна, огромната враждебност на населението към руското управление и огромния брой войници, необходими за завладяването на градските центрове. По-ограниченото руско нападение, което свързва Донбас и Крим през Мариупол и крайбрежието на Азовско море, има по-голяма вероятност за успех и ще създаде проблеми за НАТО в Черно море. Дори това обаче ще предизвика украински бунт.
Следователно САЩ и НАТО имат интерес от оцеляването на Украйна, въпреки разумното им нежелание да предоставят обвързващ военен ангажимент към Киев.
Въпреки рисковете Русия може да избере да форсира въпроса.
Кризата в Украйна е вторият случай на антиамерикански натиск за пет месеца. Точно както завладяването на Южен Виетнам от Севера предизвика съветската активност в Латинска Америка, Африка и Близкия изток, падането на Афганистан пред талибаните насърчи враговете на Америка. Успешно или неуспешно, нападението на Русия ще постави под въпрос благонадеждността на САЩ, като се имат предвид връзките на Америка с Украйна и реторическия капитал, който администрациите на Обама и Байдън, в по-малка степен, инвестираха в нейното оцеляване
От другата страна на Евразия Китай жадно гледа Тайван, надявайки се да погълне островната република, да ограби полупроводниковата й индустрия и да използва този пробив в Първата островна верига, за да изтласка силите на съюзниците във Филипинско море. Руско нападение срещу Украйна може да предизвика - координирано или по друг начин - едновременна китайска атака срещу Тайван. Подобна координирана стратегия е вероятна, като се има предвид ясното сливане на руските и китайските интереси.
Наскоро обявените руско-китайско-ирански военни учения са още един пример за планирано сътрудничество между противниците на Америка. По-специално за Китай и Русия, всеки следва целите на другия. Руският натиск отклонява американското внимание и ресурси от Индо-Тихоокеанския регион, докато китайската победа ще ускори способността на Русия да навреди или разбие НАТО.
Русия има индо-тихоокеанско присъствие - не толкова силно, колкото съветските си предшественици, но въпреки това значимо. Руските подводници от Тихоокеанския флот, разположени в техните бази, като минимум биха разцепили вниманието на японците и американците и в най-добрия случай, ако стигнат до Тайванския проток, ще изместят тактическия баланс в полза на китайско-руската коалиция.
Китайските пропагандни издания се въздържаха от открита подкрепа за руските действия, вместо това дадоха неутрален тон. Това вероятно произтича от желанието на Китай да запази политическа гъвкавост в Източна Европа – в края на краищата Украйна може да бъде ценен участник в китайската инициатива "Един пояс, един път“. Но китайският такт не трябва да се бърка със съпротива срещу Русия. Ако Русия нахлуе, може да очакваме Китай да подготви информационното пространство за действие срещу Тайван, цитирайки същите разкази, които Кремъл използва, за да оправдае "исторически претенции“ към суверенна Украйна.
В по-широк план, американското бездействие ще насърчи нашите индо-тихоокеански съюзници да преосмислят позициите си.
Тайванските лидери разбират очевидните паралели между двете страни: докато Тайван е много по-стратегически важен от Украйна, и двете са извън официалните структури на съюзите на САЩ и следователно извън очертания американски отбранителен периметър; други азиатски страни, които обмислят по-големи връзки със САЩ, най-вече Виетнам, ще наблюдават отговора на Америка. А азиатските съюзници, включително партньори като Япония и Австралия, може да погледнат косо на американските ангажименти за отбрана, предвид тенденцията от последните пет месеца.
Америка може да предотврати тази ерозия на своята благонадеждност - и да подкрепи позицията си за незабавно възпиране - в Индо-Тихоокеанския регион чрез бързото разполагане на военноморски и въздушни средства там. Четири стъпки са критични.
Първо, САЩ трябва да изпрати подводници по-далеч на запад. Военноморската база Гуам е домакин на четири подводници от клас Лос Анджелис; десет са предислоцирани в Пърл Харбър заедно с пет ядрени подводници от клас Вирджиния (SSN) и пет Сан Диего. Въпреки че ВМС използват своите подводници от клас "Морски вълк“ за специални мисии, трите подводници Seawolf са базирани в Бремертън и Бангор, Вашингтон. По този начин Индо-тихоокеанското командване на САЩ разполага с до 27 атакуващи подводници. Кейовите места в Гуам вероятно могат да приемат значителен брой SSN във всеки един момент. По-високото оперативно темпо ще наблегне на двукорабните подводни сили на ВМС, но флотът вероятно би могъл да издържи това темпо в продължение на шест до осем седмици - тоест прозореца на уязвимост, който би създала войната в Украйна.
Второ, САЩ трябва да разположат поне една от двете си подводници с управляеми ракети от клас Охайо, базирани на Западното крайбрежие, в Тайванския проток. (USS Nevada беше забелязан в Гуам на 15 януари.) Подводница с балистична ракета е публичен сигнал за американска решимост. Това обаче не е легитимен възпиращ фактор срещу конвенционалните действия. Китай разбира, че неговият арсенал от балистични ракети не е достатъчно голям, за да нанесе фатален удар срещу САЩ; подводницата с управляеми ракети, за разлика от тях, осигурява незабавна конвенционална бойна мощ. 96-те ракетни клетки на разрушител от клас "Арли Бърк“ носят смесица от противовъздушна отбрана, противоповърхностни и наземни ракети. Разрушител с управляеми ракети, действащ в обсега на китайски ракети, ще даде приоритет на противовъздушната отбрана, ограничавайки възможностите за удар до между 16 и 32 ракети, в зависимост от точното натоварване. Но подводница от клас Охайо носи 154 крилати ракети "Томахоук“ в 22 изстрелващи тръби и може да разчита на своята стелт система, за да избегне откриване до изстрелването. Залп от над 100 ракети би попречил на всеки опит за десант на Китай в Тайван. САЩ трябва да докажат, че подводница с управляема ракета е в театъра на бойните действия, в идеалния случай като изпратят такава в или близо до Тайванския проток.
Трето, САЩ трябва да насочат стратегически бомбардировачи към Гуам. Това се случваше в миналото, последно по време на кризата в Северна Корея през 2017-2018 г. Бомбардировачите B-1, B-2 и B-52 са идеални платформи за носене на американските ракети с по-голям обсег като AGM-158C. Провеждането на непрекъснати патрули с бомбардировачи, които се приближават до Тайванския проток – особено ако ядрените и конвенционалните приготовления остават необявени – ще осигури допълнително покритие на крилати ракети в случай на китайска атака.
Четвърто, САЩ трябва да увеличат противовъздушната отбрана на Гуам. По време на война Гуам ще бъде една от основните цели на Китай, като се има предвид централната му роля в западнотихоокеанската логистика на САЩ. Американската армия се бавеше с разполагането на противоракетна отбрана на Гуам в продължение на близо десетилетие; това е моментът да се разгърне напред система Patriot PAC-3 заедно със системата за противобалистични ракети THAAD, която вече е в Гуам.
През следващата година САЩ трябва да преразгледат цялата си евразийска военна позиция, в идеалния случай да я преориентират към противодействие на Китай, което множество администрации одобриха, но нито една не изпълни. Преди този момент — и преди кризата в Украйна да бъде разрешена — остава прозорец на уязвимост. Незабавният прилив на въздушни и военноморски сили в западната част на Тихия океан ще намали тази уязвимост, като същевременно ще увери съюзниците и партньорите на САЩ, че в случай на инвазия те няма да споделят съдбата на Украйна.
Превод и редакция: Иван Христов