Държавният глава на Франция Еманюел Макрон ще бъде придружен от Урсула фон дер Лайен при посещението си в Китай следващата седмица. Фон дер Лайен е председател на Комисията и досега един от най-верните поддръжници на Украйна в редиците на Европейския съюз, коментират в редакцията на американския вестник The Hill.

"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му
.

Двамата трябва да пристигнат в Пекин на 4 април. Докато посещението на Макрон бе обявено преди известно време, неотдавнашното решение на Фон дер Лайен да се присъедини дава на пътуването паневропейски печат на одобрение. Но за какво?

За американците неотдавнашното посещение на китайския президент Си Дзинпин в Москва бе допълнително потвърждение, че Пекин застава на страната на "военната машина на Путин“, както я нарече Фон дер Лайен. В Европа мненията са разделени. По-конкретно, има нарастващи опасения в Източна Европа относно Западна Европа.

Макрон, който някога бе изразил притеснения от това Путин да  бъде унизен, е червен флаг. Централна и Източна Европа (като цяло) искат намаляване на риска и може би евентуално разграничаване от Китай. Те не искат да имат нищо общо с мирните споразумения за Украйна, постигнати с посредничеството на Китай.

Но азиатската държава е важна за Европейския съюз. През 2021 г. Китай изпревари САЩ като водещ търговски партньор на Общността. След посещението на външния министър на Китай в Париж в средата на февруари, говорител на френското правителство обяви, че двете държави "имат една и съща цел - да допринесат за мира“ в Украйна. Докато Вашингтон прави всичко възможно, за да попречи на Китай да достави оръжия на Русия, Пекин съдейства на Москва с резервни части, оборудване с двойно приложение и оказване на икономическа помощ.

ЕС трябва да се присъедини към САЩ в усилията за натиск към Китай, който да застане категорично зад Украйна. Окуражаващо е, че испанският премиер Педро Санчес (чиято страна ще поеме председателството на ЕС това лято) ще лансира тази линия на Си в Пекин. ЕС трябва да направи повече.

ЕС има лостове за влияние върху Китай. През 2022 г. Пекин е изнесъл стоки на стойност над 560 милиарда долара за Съюза, превръщайки последния в най-големия единичен пазар за Китай. Пекин изнася хардуер и телекомуникационно оборудване в Европа и внася автомобили и машини. Китай също обича пристанищата и критичната инфраструктура. Една от основните причини страната да не предприеме действия по своето "партньорство без ограничения“ с Русия е страхът от това как санкциите може да повлияят на достъпа му до европейския пазар. 

Може да изглежда, че Вашингтон е бил сам при алармирането за ролята на Китай във войната в Украйна, но затова има много причини. Китай и неговото лоби работиха усилено. Европейската външна служба съобщи през 2019 г. , че китайски инфлуенсъри и шпиони бродят по улиците на Брюксел. ЕС прерзагледа отношенията си с Китай, след като Пекин извърши кибератаки над европейски здравни заведения на фона на пандемията от коронавирус.

Защо Китай все още е партньор? 

През декември 2020 г., месеци след като Европейската комисия разкри кибератаките на Китай, Брюксел обяви, че е постигнал голяма инвестиционна сделка с Пекин. Споразумението бе кулминацията на преговори, продължили седен години, прокарани от тогавашния канцлер на Германия Ангела Меркел. Беше разочароващо, че канцлерът Олаф Шолц – защитник на германското сдържане – пътува до Пекин късно миналата есен със самолет, пълен с изпълнителни директори на водещи компании. 

Може би Макрон просто иска парче от китайската торта. Будапеща и Атина са проблеми. Но Берлин и Париж са тези, които трябва да се успокоят. Външнополитическият реализъм на Макрон не е реалистичен. Китай и Европа трябва да се обединят, за да сложат край на войната в Украйна, заяви френският президент. Наистина ли?

Страните от Централна и Източна Европа от години предупреждават за реваншистките амбиции на Русия. Те също така са скептично настроени към Китай. Литва води - тя позволи на Тайван да отвори търговски офис във Вилнюс, като в резултат спечели място в списъка със санкции на Китай. Следвайки примера на Литва, другите две балтийски държави напуснаха формата  "16+1". Продемократичната зараза се разпространява. Миналия уикенд, насърчавана от новия президент на Чешката република Петр Павел, делегация от 150 бизнес лидери пътува до Тайпе.

Обединена Европа ще се нуждае от цялостна стратегия за Китай. Това е от съществено значение за сигурността на Общността в дългосрочен план. В момента това е жизненоважно за победата на Украйна. Не се колебайте, фрау Фон дер Лайен. Без мирни игри, мосю Макрон.

*Юлия Сабина-Джоджа (автор на статията), преподава в Джорджтаунският университет и Университета "Джордж Вашингтон", ръководи програмата за Черно море на Близкоизточния институт във Вашингтон и е съ-домакин на подкаста на AEI "Източен фронт“.