The Hill: Далеч не всички съюзници на САЩ подкрепят дипломатическия бойкот на Олимпиадата в Пекин
©
И така, Франция реши да изпрати свои дипломати в китайската столица, заявявайки, че се противопоставя на използването на спортни събития за изразяване на загриженост относно проблемите с правата на човека, подчертава американското издание. Южна Корея също не участва в бойкота - в Сеул казват, че не могат да направят това, тъй като активно си сътрудничат с Китай по проблема със Северна Корея, припомня колумнистът на Hill. И накрая, ЕС все още не е взел окончателно решение дали да се присъедини към бойкота, тъй като страните членки на блока се придържат към различни гледни точки в тази дискусия, отбелязва авторът.
Както уточнява журналистът, германският външен министър многократно е призовавал европейците да покажат единство по въпроса за Олимпиадата и да заемат една обща позиция, докато италианските власти, които ще трябва да бъдат домакини на следващата зимна Олимпиада през 2026 г., не планират да се присъединят бойкота, както съобщи пред новинарските агенции в началото на декември източник в правителството на тази страна. От своя страна Литва няма да изпрати свои дипломати на предстоящите игри, за да протестира по този начин срещу "кампанията на икономическа принуда“, разгърната от Китай в отговор на решението на Вилнюс да изведе отношенията с Тайван на ново ниво, пише авторът.
Представители на норвежкото правителство, което традиционно е една от "тежките категории“ в класирането по медали на Зимните игри, също ще придружат спортистите в Пекин - макар и да вземат всички предпазни мерки във връзка с пандемията от коронавирус, съобщиха пред The Hill от външното министерство на страната. В същото време според някои съобщения японските дипломати ще пропуснат Игрите в Пекин, докато властите на Нова Зеландия казват, че ще оставят дипломатическите си служители у дома заради коронавирус, пише вестникът.
Високопоставен служител на администрацията на Байдън каза пред The Hill, че екипът на американския президент няма да провежда глобална кампания с партньори, а "ще проведе консултации със съюзници и ги предупреди предварително за нашето решение“. "Винаги очакваме, че всеки от тях сам ще вземе решение, на което има изключително право“, цитира изданието думите на чиновника.
Според Мери Галахър, директор на Международния институт в Мичиганския университет, липсата на единство между партньорите на САЩ може да се откаже от полза за Китай. "Според мен основният проблем с тези видове бойкоти е, че те често дават на Пекин ясна представа къде се намират разделителните линии между съюзниците на САЩ и другите западни демокрации“, каза тя пред The Hill. "Те са, така да се каже, акцент за Китай, къде имаме разногласия и кой не е готов да застане на страната на Съединените щати, когато предприемат подобни стъпки“.
Според The Hill групите за човешки права продължават да призовават за пълен бойкот на Олимпийските игри в Пекин, но досега са се фокусирали върху работата със спортисти и спортни организации, за да ги образоват за общностите в и под контрола на Китай, които страдат от преследване от страна на китайските власти.
Превод и редакция: Иван Христов