The Guardian: Великобритания и Франция участвaха в голямо военноморско учение
© Cyprus News Agency
Адмирал Вандие направи своите коментари, след като френски морски пехотинци и сили от пет съюзни държави, включително Обединеното кралство, взеха участие в това, което той описа като уникално двуседмично учение "Поларис 21“, предназначено да ги подготви за "сложни заплахи“.
Политическите и дипломатическите отношения между Лондон и Париж паднаха до ново дъно след спора около AUKUS, когато Австралия анулира договора за закупуване на френски подводници и подписа съвместен пакт за сигурност с Обединеното кралство и САЩ за закупуване на американски подводни кораби вместо френските, но отбранителните връзките между двете страни остават здрави, пише изданието
В обръщение към екипажа и журналистите на борда на самолетоносача "Шарл де Гол“, флагмана на френския флот, след приключването на учението "Поларис 21“, Вандие каза: "През последните 20 години видяхме военноморски сили да участват в конфликти, които се провеждат главно на сушата, както в Сирия, Ирак и Либия.
"Днес моретата са оспорвани или ще бъдат оспорвани от подводници, от кибератаки, от космически атаки и от самата морска война. Нашата мисия е да разберем тези фактори в оперативна среда."
Вандие каза, че бързият темп на нарастване на определени военноморски сили, които той няма да посочи в Средиземно море – ясно се разбира, че е Русия – и Китай в Тихия океан са основните заплахи.
"Днес наблюдаваме нарастването на военноморските сили до два или три пъти повече от това, което бяха през предишните години. Виждаме утрояване на китайския флот за 10 години, така че сега той надхвърля американския флот“, каза той.
Бързината на международното превъоръжаване създава безпорядък и поставя под съмнение "крайъгълния камък на международната стабилност“, каза той. "Не можем да чакаме, докато стане твърде късно, не можем да бъдем изненадани, трябва да докажем своята увереност. В един неограничен, несигурен, нестабилен свят, ако искаме да бъдем уважавани, трябва да покажем своята решителност. Трябва да се подготвим за битка във всички ситуации."
"Поларис 21“, едно от най-големите международни морски учения досега, включваше 6000 военнослужещи от шест държави – всички съюзници на НАТО – и половината френски флот в симулацията на "високо интензивна“ битка за контрол над окупирана територия.
Участваха 24 бойни кораба, включително кораби от САЩ, Италия, Испания, Гърция и разрушителя тип 45 на Кралския флот "Драгън“, както и френски сухопътни и въздушни сили. Участниците бяха разделени на два условно "вражески лагера“ и участваха в интензивна шестдневна "битка“ в реално време, контролирана от "Шарл дьо Гол“.
В един момент имаше прекъсване на сателитната комуникация за 24 часа, оставяйки силите да работят в това, което офицерите описаха като "мъглата на войната“. "Това беше връщане към 80-те години на миналия век“, каза един офицер, отговарящ за координирането на полетите. "Нямахме представа къде е врагът."
На целия екипаж е наредено да изключат мобилните си телефони, за да не бъдат проследени. Корабът може да бъде проследен, ако дори един моряк е конфигурирал неправилно едно от приложенията си, казаха офицери. "Войната дори на тактическо ниво днес е станала напълно комбинирана. Дигиталните следи, които оставяме, са инструменти за бойците“, каза Вандие.
Френският самолетоносач "Шарл дьо Гол“ и британският самолетоносач "Кралица Елизабет“също участваха в учение в западното Средиземноморие през юни, показвайки как двата флота могат да работят заедно.
Превод и редакция: Юлиян Марков