Европейската подкрепа за Украйна остава силна, но почти две години след началото на войната само 10% от гражданите на Стария континент вярват, че тя може да победи Русия. За най-вероятен изход от войната се приема някаква форма на "компромисно решение“, според проучване, цитирано от британския вестник The Guardian.

Анкетата е проведена в 12 държави-членки на Европейския съюз, включително Франция, Германия, Унгария, Италия, Нидерландия, Полша, Испания и Швеция. Резултатите показват нарастващите опасения на европейците относно промяната в политиката на САЩ и перспективата за втори мандат на Доналд Тръмп, който подклажда песимизма относно изхода от войната.

Само един от 10 анкетирани европейци вярва, че Украйна ще спечели на бойното поле, докато два пъти повече (20%) са на мнение, че победата ще бъде за Русия. Дори в най-оптимистичните държави-членки на ЕС - Полша, Швеция и Португалия - по-малко от всеки пети (17%) вярва, че военните на Киев са в състояние да донесат победа на Украйна в конфликта.

Проучването установява, че във всички страни най-често срещаното мнение, споделяно от средно 37% от анкетираните, е, че войната ще приключи с "компромисно споразумение“. И някои държави са по-заинтересовани от този резултат от други.

В Швеция (50%), Португалия (48%) и Полша (47%) анкетираните са по-склонни да кажат, че Европа трябва да помогне на Украйна да отвърне на удара, докато в Унгария (64%), Гърция (59%), Италия ( 52%) и Австрия (49%) предпрочитат Киев да приеме споразумение. Във Франция, Германия, Нидерландия и Испания мненията са по-равномерно разделени.

Евентуалното завръщане на Тръмп в Белия дом е широко възприето като лоша новина, като 56% от респондентите в 12 анкетирани държави признават, че биха били разочаровани, ако той бъде преизбран за втори мандат в Белия дом.

Единственото изключение е Унгария, където 27% от анкетираните биха били доволни от завръщането на Тръмп, а 31% биха били разочаровани.

Ако САЩ прекратят военната помощ за Украйна по време на президентството на Тръмп, 41% от европейците казват, че ЕС трябва или да увеличи подкрепата си, или да я запази на сегашните нива, докато 33% биха предпочели Брюксел да последва примера на Вашингтон.

"За да оправдаят продължаващата европейска подкрепа за Украйна, лидерите на ЕС ще трябва да променят начина, по който говорят за войната“, казва съавторът на доклада Марк Леонард от Европейския съвет за външни отношения, по чиято поръчка е проведено проучването.

Докато Европа и САЩ навлизат в период на избори, стремежът към мир ще бъде решаващо бойно поле, твърдят инициаторите на проучването.

Друг съавтор на доклада Иван Кръстев отбеляза, че победата на Русия "не е мир“: "Ако цената на прекратяването на войната превърне Украйна в неутрална зона, това ще бъде поражение не само за Киев, но и за Европа и нейната сигурност“.