"САЩ и Великобритания са решили да позволят на Украйна да използва ракети с голям обсег на действие за нанасяне на удари по руска територия, но все още не са готови да обявят това решение", пише в петък, 13 септември, The Guardian. Британският вестник публикува информацията, като част от статията си за срещата между американския президент Джо Байдън и министър-председателя на Обединеното кралство Кийр Стармър, и е свърана с публикация от 12 септември.

Западните официални лица смятат, че разполагането на ракети с далечен обсег трябва да бъде част от по-широк план за прекратяване на пълномащабната война в Украйна.

Изданието посочва, че въпросът за удари, по-специално с ракети Storm Shadow срещу Русия, е бил обсъден на срещата между президента на САЩ Джо Байдън и британския премиер Киър Стармър в Белия дом на 13 септември.

След разговорите Стармър заяви, че срещата не е била посветена на конкретно решение относно Storm Shadow, въпреки че Байдън заяви, че ще обсъдят въпроса с британския премиер, пише The Guardian.

Storm Shadow се произвежда от компания, контролирана от британски, френски и италиански интереси, а някои от компонентите са произведени в Съединените щати, което дава право на вето на четирите държави върху използването му.

На 11 септември американският държавен секретар Антъни Блинкен посети Киев и не обяви разрешение за използване на ATACMS в дълбочина на руската територия, но заяви, че въпросът е бил обсъден и той ще отнесе чутото във Вашингтон.

На 12 септември Politico съобщи, че Белият дом финализира план за облекчаване на някои ограничения върху използването от Украйна на оръжия, предоставени от САЩ.

The Times също така съобщи, че Байдън може да разреши използването на британски ракети с голям обсег Storm Shadow за нанасяне на удари по руска територия. На 13 септември NYT писа, че президентът на САЩ е взел решение за Storm Shadow, но все още се колебае дали да използва американски ATACMS.

Агенция Bloomberg съобщи, позовавайки се на неназовани европейски и американски официални лица, че Русия може да засили хибридните атаки срещу страни от НАТО в отговор на разрешението на САЩ и Европа да използват оръжия с голям обсег срещу Русия.

Руският президент Владимир Путин заплаши страните от НАТО с война, ако използват техни ракети, за да нанесат удар по Русия. "Европа обаче пренебрегва последните заплахи на Кремъл, съобщи The Guardian на 13 септември.