Следващата година може да се окаже момента, в която войната в Украйна ще приключи, тъй като и двете страни са близо до изтощение, а съюзниците на всяка от тях биха предпочели сраженията да приключат, пише Кристофър Локууд, европейски редактор и колумнист на The Economist.

Той посочва, че този въпрос ще бъде приоритет за новата администрация на новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.

Локууд сподели, че отпуснатия по-рано пакет от 61 милиарда долара военна помощ за Украйна ще бъде изчерпан през 2025 година. "Паричните средства не са единственият проблем. Съединените щати изчерпват някои от военните ресурси, които се изпращат на Украйна, а все още трябва да се вземат предвид нуждите на Израел и Тайван.

Ситуацията се влошава допълнително от факта, че Европа е направила твърде малко за разширяване на производството на отбранителни продукти, за да отговори на нуждите на Киев. "Украйна има все по-впечатляваща отбранителна промишленост, особено в производството на безпилотни летателни апарати. Но тя трудно ще запълни празнината от намаляването на западните оръжейни доставки“, отбелязва редактора.

"Как може да изглежда евентуална сделка? Украинската държава ще трябва да се примири със загубата на част от територията си. Седемте процента, които Руската федерация превзе по време на първата инвазия през 2014 година (Крим и Донбас), със сигурност не могат да бъдат върнати. Всяко споразумение вероятно ще включва и запазване от страна на Русия на част от допълнителните 11 %, които тя контролира след инвазията през 2022. В замяна Украйна следва да получи надеждни гаранции за сигурност, в идеалния случай членство в НАТО. Това вероятно ще бъде приемливо решение за Киев, въпреки че ще бъде трудно да го преглътне“, коментира Локууд.

Той изтъква, че с идването на републиканеца на власт в Америка присъединяването на Украйна към НАТО изглежда малко вероятно в близките години, ако изобщо се случи.

"Във всеки случай, поне сега изглежда много вероятно обсъжданията за прекратяване на войната да започнат през 2025 година, а когато това стане, сраженията може рязко да утихнат, дори преди окончателното прекратяване на огъня. Докато текат преговорите, може да има полузамръзнал конфликт. Не е идеален вариант, но е много по-добър от начина, по който се случват нещата сега“, допълва журналист.

Радослав Велков