The Economist: Украинското членство в НАТО е добър вариант за прекратяване на войната, Тръмп едва ли иска да бъде президентът, загубил страната
©
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп даде да се разбере, че ще очаква прекратяване на огъня. Най-голямото притеснение е, че той ще наложи катастрофално споразумение на Украйна.
Руският президент Владимир Путин ще се съгласи да замрази фронтовата линия, въпреки че страната му е окупирала само 70-80% от четирите "украински региона, които анексира".
Но Путин също настоява Западът да отмени санкциите; Украйна да се откаже от членство в НАТО; да бъде демилитаризирана и формално неутрална; да се "денацифицира“, като се "отърве“ от лидерите си; и да защитава правата на рускоговорящите.
Ако Тръмп подкрепи исканията, Путин ще постигне повечето от военните си цели, а Украйна ще претърпи катастрофално поражение.
"Нещо повече, руският президент дори няма да спазва мирното споразумение. Той ще се надява, че следвоенна Украйна, погълната от вътрешни борби и обвинения срещу Запада, ще попадне в ръцете му. Ако това не се случи, той може да завземе още повече територия със сила“, се казва в статията.
Според изданието това съвсем не е неизбежно и дори не е най-вероятният изход. Капитулацията пред Путин би била публично поражение за Америка и Тръмп. Тя ще се разпространи в Азия, където противниците на САЩ може да станат по-агресивни и нейните приятели ще загубят доверие в техния съюзник и вместо това ще се обърнат към Китай.
Тръмп със сигурност ще иска да избегне унизителната титла на човека, който е загубил Украйна, като отстъпи в преговорите на Путин. В негов личен интерес е да сключи сделка, която ще запази Украйна в безопасност поне през четирите години от неговия мандат, през което време Киев може да постигне много.
"Тръмп има лостове за влияние върху Русия, ако реши да ги използва. Тъй като е непредсказуем, той може да заплаши да изпраща на Украйна все по-смъртоносни оръжия - и Путин ще трябва да го вземе на сериозно“, пишат анализаторите.
Те твърдят, че възстановяването на границите от 1991 година е празна мечта. Морално и юридически цялата тази територия принадлежи на Украйна, но тя няма нито войници, нито оръжие, нито боеприпаси, за да си я върне. Следователно основната цел трябва да бъде създаването на условия Украйна да просперира на територията, която в момента контролира.
Според изданието това ще изисква стабилност в Украйна и усилия за възстановяване на страната, които са възможни само при защита от руска агресия. Ето защо преговорите ще се фокусират върху това как да се разработи надеждна и трайна рамка за гарантиране на сигурността на Украйна. The Economist твърди, че най-добрият начин да се защити Украйна е да се присъедини към НАТО.
"Членството в НАТО ще помогне да се предотврати превръщането на Украйна в нестабилна, озлобена държава, уязвима за манипулации от страна на Путин, чиято крайна цел е да дестабилизира и доминира Европа. Освен това, най-голямата, най-иновативната и калена в битки армия и отбранителна индустрия в Европа ще се присъединят към Алианса. Тръмп може да одобри това, тъй като тогава НАТО ще има нужда от по-малко американски войски“, се казва в статията.
Членството в НАТО повдига сложни въпроси, тъй като според чл. 5 атака срещу един член е атака срещу всички. Но има отговори на тези въпроси. Гаранцията не трябва да се прилага за окупираните от Русия части от Украйна - точно както не се прилага за Източна Германия, когато Западна Германия се присъедини към Алианса през 1955 година. Войски от други страни от НАТО не може да бъдат базирани в Украйна в мирно време, както беше в случая с Норвегия през 1949 година.
За да се присъедини Украйна към НАТО, е необходима подкрепата на всички 32 членки, включително Унгария и Турция. Преди това те забавиха влизането на Швеция и Финландия.
Отбелязва се, че прекратяването на огъня ще оформи два конкуриращи се сценария за бъдещето на Украйна. Путин очаква, че ще спечели от подобно споразумение: Украйна ще навлезе в упадък, Русия ще се превъоръжи и Западът ще загуби интерес.
"Но представете си, ако с подкрепата на Запада Украйна използва почивката, за да възстанови икономиката си, да обнови политическата си система и да възпре руската агресия. Този оптимистичен сценарий трябва да надделее над мрачната му алтернатива“, надяват се в редакцията.