В продължение на две години войната в Украйна се водеше метър за метър, всеки от които напоен с кръв, но внезапно настъпиха драматични промени. Една от причините е, че руската офанзива разкри сериозни недостатъци в живата сила и морала, което в крайна сметка може да доведе до срив на украинските отбранитлни линии, отбелязва британското списание The Economist.

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп даде да се разбере, че ще очаква прекратяване на огъня. Най-голямото притеснение е, че той ще наложи катастрофално споразумение на Украйна.

Руският президент Владимир Путин ще се съгласи да замрази фронтовата линия, въпреки че страната му е окупирала само 70-80% от четирите "украински региона, които анексира".

Но Путин също настоява Западът да отмени санкциите; Украйна да се откаже от членство в НАТО; да бъде демилитаризирана и формално неутрална; да се "денацифицира“, като се "отърве“ от лидерите си; и да защитава правата на рускоговорящите.

Ако Тръмп подкрепи исканията, Путин ще постигне повечето от военните си цели, а Украйна ще претърпи катастрофално поражение.

"Нещо повече, руският президент дори няма да спазва мирното споразумение. Той ще се надява, че следвоенна Украйна, погълната от вътрешни борби и обвинения срещу Запада, ще попадне в ръцете му. Ако това не се случи, той може да завземе още повече територия със сила“, се казва в статията.

Според изданието това съвсем не е неизбежно и дори не е най-вероятният изход. Капитулацията пред Путин би била публично поражение за Америка и Тръмп. Тя ще се разпространи в Азия, където противниците на САЩ може да станат по-агресивни и нейните приятели ще загубят доверие в техния съюзник и вместо това ще се обърнат към Китай.

Тръмп със сигурност ще иска да избегне унизителната титла на човека, който е загубил Украйна, като отстъпи в преговорите на Путин. В негов личен интерес е да сключи сделка, която ще запази Украйна в безопасност поне през четирите години от неговия мандат, през което време Киев може да постигне много.

"Тръмп има лостове за влияние върху Русия, ако реши да ги използва. Тъй като е непредсказуем, той може да заплаши да изпраща на Украйна все по-смъртоносни оръжия - и Путин ще трябва да го вземе на сериозно“, пишат анализаторите.

Те твърдят, че възстановяването на границите от 1991 година е празна мечта. Морално и юридически цялата тази територия принадлежи на Украйна, но тя няма нито войници, нито оръжие, нито боеприпаси, за да си я върне. Следователно основната цел трябва да бъде създаването на условия Украйна да просперира на територията, която в момента контролира.

Според изданието това ще изисква стабилност в Украйна и усилия за възстановяване на страната, които са възможни само при защита от руска агресия. Ето защо преговорите ще се фокусират върху това как да се разработи надеждна и трайна рамка за гарантиране на сигурността на Украйна. The Economist твърди, че най-добрият начин да се защити Украйна е да се присъедини към НАТО.

"Членството в НАТО ще помогне да се предотврати превръщането на Украйна в нестабилна, озлобена държава, уязвима за манипулации от страна на Путин, чиято крайна цел е да дестабилизира и доминира Европа. Освен това, най-голямата, най-иновативната и калена в битки армия и отбранителна индустрия в Европа ще се присъединят към Алианса. Тръмп може да одобри това, тъй като тогава НАТО ще има нужда от по-малко американски войски“, се казва в статията.

Членството в НАТО повдига сложни въпроси, тъй като според чл. 5 атака срещу един член е атака срещу всички. Но има отговори на тези въпроси. Гаранцията не трябва да се прилага за окупираните от Русия части от Украйна - точно както не се прилага за Източна Германия, когато Западна Германия се присъедини към Алианса през 1955 година. Войски от други страни от НАТО не може да бъдат базирани в Украйна в мирно време, както беше в случая с Норвегия през 1949 година.

За да се присъедини Украйна към НАТО, е необходима подкрепата на всички 32 членки, включително Унгария и Турция. Преди това те забавиха влизането на Швеция и Финландия.

Отбелязва се, че прекратяването на огъня ще оформи два конкуриращи се сценария за бъдещето на Украйна. Путин очаква, че ще спечели от подобно споразумение: Украйна ще навлезе в упадък, Русия ще се превъоръжи и Западът ще загуби интерес.

"Но представете си, ако с подкрепата на Запада Украйна използва почивката, за да възстанови икономиката си, да обнови политическата си система и да възпре руската агресия. Този оптимистичен сценарий трябва да надделее над мрачната му алтернатива“, надяват се в редакцията.