В края на 2023 година, след повече от година дебати, Америка предостави на Украйна ракети ATACMS с обсег от 300 километра, които ВСУ използва с опустошителен ефект на окупираната от Русия територия, включително Крим. В същото време САЩ не разрешиха ракетите да поразяват летища, складове за боеприпаси и командни пунктове отвъд руската граница, въпреки многобройните искания от страна на Украйна, пише The Economist.

Същевременно, на 17 ноември 2024 година американските медии съобщиха, че Джо Байдън е дал на Украйна "зелена светлина“ да използва тези ракети на руска територия.

"Това решение няма да промени драматично ситуацията на фронтовата линия за Украйна, макар че ще повиши морала и ще укрепи позициите на страната преди преговорите, които новоизбрания президент на Щатите Доналд Тръмп ще води след 20 януари“, съобщава изданието.

The Economist припомня, че САЩ не са разрешили тези удари по три причини. Първата беше аргументът за ограничените запаси от ATACMS. Втората беше, че военната им полезност вероятно ще бъде ограничена, тъй като Пентагонът твърдеше, че 90% от руските самолети изстрелващи управляеми ракети и бомби по украински позиции вече са се преместили извън обсега на ATACMS. Третата причина беше рискът от ескалация.

"Украйна и нейните поддръжници отхвърлят тези аргументи. Те твърдят, че Америка разполага с повече от достатъчно ATACMS в арсенала си. По някои оценки над 1 000, като те постепенно се заменят с нови, с по-голям обсег на действие. Руските самолети може и да са извън обсега на действие, но други цели - складове, командни пунктове и логистични са в "изобилие“. От Киев смятат, че страховете от ескалация също са преувеличени. В края на краищата Путин смята Крим за неразделна част от Русия и въпреки това не е направил нищо в отговор на досегашните ударите на ATACMS там“, се посочва в статията.

В същото време решението на Байдън повдига три важни въпроса.

Първият е степента на неговия обхват. Съобщенията сочат, че поне първоначално на Украйна ще бъде разрешено да използва ракетите само в Курска област.

"Това има политически смисъл, ако целта е да се изпрати сигнал към Северна Корея, която помага на Русия. Но няма особен военен смисъл, ако целта е да се нанесат максимални щети на руската военна машина преди 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност. Много от най-критичните цели на Русия са другаде“.

Вторият въпрос е дали сега Великобритания и Франция ще последват примера и ще позволят на Украйна да използва техните усъвършенствани крилати ракети, известни като Storm Shadow и Scalp на територията на Русия.

Тези ракети, както и ATACMS, изискват значително участие на Запада за ефективно насочване. Смята се, че британските официални лица не са били склонни да разрешат използването им на руска територия без американско напътствие и прикритие. Сега те вероятно ще се разколебаят, смята изданието.

Третият и най-съществен въпрос е как ще реагира руския президент Владимир Путин.

Според The Economist опасенията за използване на ядрени оръжия са преувеличени, не на последно място поради малката вероятност от руско поражение в конфликта. Но Русия намекна за разширяване на помощта за хутите в Йемен - риск, който западните служители определят като "хоризонтална ескалация“, т.е. отвъд Украйна. Съществуват и опасения, че руските шпиони могат да засилят кампанията си за саботаж, подривна дейност и опити за убийство в Европа.

Радослав Велков