"Инвестирането в отбранителната индустрия на страната е най-добрият начин да я задържим в борбата", пише The Economist. С оглед на това, че перспективата за край на войната се отдалечава и военната помощ от САЩ вероятно ще бъде прекратена, Европа бавно се насочва към създаването на "сили за подсигуряване“ в Украйна.

Поддръжниците на Украйна смятат, че най-добрата гаранция за нейната сигурност е въоръжаването ѝ до зъби. Европейската "стратегия на дикобраза“ включва закупуването на повече боеприпаси, системи и ракети за противовъздушната отбрана на Украйна. Европа също така вярва, че стимулирането на нейната отбранителна индустрия ще бъде най-ефективният и рентабилен начин за подкрепа на Украйна.

Както е отбелязано в статията, по време на съветската епоха Украйна е основен производител на оръжие, но тази индустрия постепенно запада. Въпреки това след началото на пълномащабната инвазия страната успя да разчита на съществуващата си инженерна база и на нов технологичен сектор.

Украйна планира да произведе 5 милиона безпилотни летателни апарати FPV и над 30 000 безпилотни летателни апарата с голям обсег. Тя планира също така да произведе 3 000 крилати ракети "Дълъг Нептун“ и турбореактивни безпилотни ракети "Паляница“:

"Украйна също така тества свои собствени балистични ракети срещу руски цели. Те са изключително бързи и поради това са по-трудни за прехващане".

Бившият служител на германското министерство на отбраната Нико Ланге смята, че украинските технологии за електронна война вече изпреварват както руските, така и западните системи. Според изданието украинската система за електронна борба "Лима“ вече е способна да деактивира системата за насочване на руските бомби.

Миналата година на фронтовата линия са доставени повече от 2,5 милиона украински артилерийски и минохвъргачни снаряди. Това се дължи на партньорството с чуждестранните компании Nammo и KNDS. Отбелязва се обаче, че много минометни снаряди са имали сериозни проблеми с качеството.

Производството на самоходната гаубица "Богдан“ е ускорено от шест на около 20 единици на месец. Изданието посочва, че това е три пъти по-бързо от производството на оръдията CAESAR на Nexter. Журналистите смятат, че то може да бъде удвоено, ако се увеличи европейското финансиране.

Украйна не може да произвежда всички оръжия, от които се нуждае, така че създаването на съвместни предприятия със западни компании е жизненоважно за нейния военно-промишлен комплекс. Например, тя все още трябва да внася шасита за бронирани превозни средства.

Освен това трябва да намали зависимостта си от западните и особено от американските системи за противовъздушна отбрана. Главнокомандващият на Въоръжените сили на Украйна, Александър Сирски, вече обяви разработването на система, която ще може да сваля балистични ракети. Съвместното предприятие с френската компания Thales би могло да му осигури достъп до модерни радари и оптоелектроника.

В статията се отбелязва, че сложната правна система и ниският кредитен рейтинг на Украйна са пречка за преките европейски инвестиции. Според Ланге е по-добре да се инвестира в "по-динамични“ частни компании, отколкото в държавни предприятия.

А бившият директор на отдела за политика и планиране на НАТО Фабрис Потие е обезпокоен от зависимостта на украинските компании от китайски компоненти за безпилотни самолети. Той призовава Европа да предостави на страната оптика, жироскопи, сензори и контролери за полети.

Датският модел Най-бързият начин Въоръжените сили на Украйна да се сдобият с оръжия е моделът, при който Украйна определя приоритетите си в областта на въоръженията, Дания плаща за поръчката, а нейни експерти оценяват доставчиците и следят за нейното изпълнение.

Миналата година те закупиха 18 гаубици "Богдан“ за украинската армия, а след това финансираха производството на безпилотни летателни апарати с голям обсег и ракетни системи. Киев се надява, че тази година ще намери около 1 млрд. евро за тази инициатива.

По-рано върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас инициира план за увеличаване на военната помощ за Украйна до 40 млрд. евро.

Предложението получи широка политическа подкрепа сред държавите от ЕС, но Италия и Испания призоваха за задълбочено обсъждане на финансирането, като се вземат предвид бъдещите политически промени и промени в областта на сигурността.

По време на срещата на върха на ЕС на 20 март Италия, Франция, Испания и Португалия отхвърлиха инициативата на Калас, което доведе до преразглеждане на плана. В резултат на това размерът на помощта беше намален на 5 млрд. евро, а участието във фонда стана доброволно, за да се избегне евентуално блокиране от страна на отделни държави.