Талибаните отбелязват втората годишнина от завръщането си на власт в Афганистан, съобщава Al Jazeera. В чест на това събитие в страната е обявен национален празник.

"По случай втората годишнина от превземането на Кабул бихме искали да поздравим афганистанския народ и да помолим всички да благодарят на Всемогъщия Аллах за тази велика победа“, заяви Забихула Муджахид, говорител на движението, във вторник. Той добави, че "сега в страната е осигурена обща сигурност, цялата й територия се контролира от едно ръководство, въведена е ислямска система и всички действия се тълкуват от гледна точка на шариата".

Според изданието мерките за сигурност в афганистанската столица са били затегнати във вторник, а войниците са засилили проверките. Автомобилни колони на талибаните се събраха на площад Масуд до празната сграда на американското посолство. Някои мъже държаха оръжия в ръцете си, други си правеха селфита на фона на гърмящ химн, под който момчетата продаваха бели знамена с думи от шахада (свидетелство за вярата в единия Бог в исляма) – официалният символ на талибаните. В Херат, в западната част на страната, тълпа от поддръжници на талибаните скандираха: "Смърт на европейците, смърт на западняците, да живее Ислямския емират Афганистан, смърт на американците“.

В статията се отбелязва, че в момента Афганистан живее спокоен живот, какъвто населението му не е виждало от десетилетия. В същото време ООН съобщава за десетки атаки срещу цивилни, вината за част от които пое "Ислямска държава“. Освен това, в съответствие с ислямския закон, талибаните затвориха салоните за красота, забраниха на повечето афганистански жени да работят за хуманитарни организации и не им позволяват да се разхождат в парковете или да пътуват без мъж-придружител. Откакто талибаните дойдоха на власт, момичетата над 12-годишна възраст практически не могат да посещават училище. За много западни страни подобна дискриминация се превърна в сериозна пречка за официалното признаване на талибанската администрация. Повечето мюсюлмански страни и ислямски теолози също осъдиха позицията на талибаните по въпроса за правата на жените.

Арабската телевизионна компания припомня, че талибанското правителство все още не е официално признато в никоя страна по света. Международната общност продължава да мисли дали си струва да води диалог с властите в страната и как да го изгради. От своя страна талибаните се надяват, че напредъкът ще помогне за осигуряване на международно признание, премахване на санкциите и възстановяване на активи на стойност 7 милиарда долара, замразени във Федералната резервна банка на Ню Йорк след победата на талибаните през 2021 г., половината от които по-късно бяха прехвърлени на швейцарски доверителен фонд.

Според специалните представители на ООН мащабът на корупцията в Афганистан, която процъфтява след свалянето на талибаните през 2001 г. и привличането на западен капитал в страната, е намалял. Някои доказателства също сочат, че забраната на талибаните за отглеждане на наркотици е довела до значително намаляване на производството на опиумен мак. Въпреки това в понеделник група от експерти на ООН обвини афганистанските власти, че не са изпълнили обещанията си да бъдат по-снизходителни, отколкото по време на първия им мандат от 1996 до 2001 г. Според експерти доказателствата сочат, че в страната съществува "всепоглъщаща система на сегрегация, изолация и преследване". "Пропастта между обещанията и действията на фактическото афганистанско правителство се разшири и идеята за "подобрени“ талибани беше изложена като погрешна“, цитира Al Jazeera думите на служители на ООН.