ТАСС: Банката на Русия иска забрана на криптовалутите
© pixabay.com
"Статусът на руската рубла, която не е резервна валута, прави невъзможно прилагането на мек подход в Русия и игнорирането на нарастването на рисковете. Според нас допълнителните мерки са подходящи“, се казва в документа.
И така, "за да намали заплахите, причинени от разпространението на криптовалути“, Банката на Русия предлага да се въведат редица промени в законодателството.
"Въведете забрана за организиране на издаване и (или) емитиране, организиране на обращение на криптовалути (включително чрез крипто-борси, криптообменници, P2P платформи) на територията на Руската федерация и установяване на отговорност за нарушение на тази забрана“, се отбелязва в документа.
Предлага се също така да се установи отговорност за нарушаване на законовата забрана за използване на криптовалути като средство за плащане за стоки, работи и услуги, продадени и закупени от юридически и физически лица - жители на Руската федерация.
"Въведете забрана за инвестиции от финансови организации в криптовалути и свързани с тях финансови инструменти, както и за използването на руски финансови посредници и руска финансова инфраструктура за извършване на транзакции с криптовалути и установете отговорност за нарушаване на тази забрана“, предлага Банката на Русия в доклада.
Регулаторът също така смята за най-доброто решение въвеждането на забрана за добиване на криптовалута в Русия.
Банката на Русия, както се отбелязва в доклада, смята, че настоящият мащаб и по-нататъшното разпространение на "копаене“ на криптовалута в Русия крие значителни рискове за икономиката и финансовата стабилност: създава непроизводително потребление на електроенергия, застрашавайки енергийното снабдяване на жилищни сгради, социална инфраструктура сгради и предприятия, както и изпълнение на екологичната програма на Руската Федерация; генерира търсене на инфраструктура за извършване на транзакции с криптовалути, което засилва негативните ефекти от разпространението на криптовалути и създава стимули за заобикаляне на регулацията.
Отбелязва се отрицателното въздействие на добива върху съседните пазари и околната среда, както и фактът, че тенденцията към увеличаване на дела на Русия в общия обем на добив може да увеличи въглеродния отпечатък на страната и да попречи на постигането на поставени цели в областта на устойчивото развитие.
"Смятаме, че с оглед на значителните негативни ефекти, които има върху енергетиката, околната среда и промишления сектор, е препоръчително да се приложи набор от мерки за ограничаването им“, се казва в доклада.
"Банката на Русия планира да подобри системата за редовен мониторинг на операциите с криптовалути, включително съвместна работа с финансовите регулатори на страни, в които са регистрирани крипто борсите, за да получи информация за операциите на руски клиенти на чуждестранни пазари на криптовалути“, се казва в доклада.
Превод и редакция: Иван Христов