ТАСС: Байдън се обърна към руския народ, Кремъл му отговори
© EPA-EFE
"Апелирам към руския народ - Вие не сте ни врагове. И не вярвам, че искате кървава, разрушителна война срещу Украйна - страна и народ, с които имате толкова дълбоки връзки", каза той.
Ръководителят на Белия дом в речта си припомни и Втората световна война, в която двете страни са воювали заедно. "Нашите народи преди 77 години се биха и жертваха рамо до рамо. Втората световна война беше принудителна. Ако обаче Русия нападне Украйна, това ще бъде война по избор или война без причина", аргументира се той.
Байдън отбеляза, че САЩ нямат ракети в Украйна и не възнамеряват да ги разполагат там в бъдеще.
"Нито САЩ, нито НАТО разполагат с ракети в Украйна. Ние също нямаме планове да ги разполагаме там", каза той.
"Ние не сме насочени срещу руския народ. Не се опитваме да дестабилизираме Русия", добави ръководителят на Белия дом.
Американският лидер посочи, че властите на САЩ не възнамеряват да изпращат войските си в Украйна в случай на военни операции там, но ще се ангажират с принципа за колективна отбрана на НАТО.
"Въпреки че няма да изпращам американските военни да се бият в Украйна, ние снабдихме украинските военни с оборудване, за да им помогнем да се защитават. Със същата цел ние ги обучаваме, съветваме ги, предоставяме им разузнавателна информация. И бъдете сигурни: САЩ ще защитават всеки сантиметър от територията на НАТО < ...>. Атака срещу една от страните на НАТО е атака срещу всички (членки на Алианса)“, каза той.
Американският президент припомни, че по-рано този месец е наредил прехвърлянето на няколко хиляди американски войници в Европа за "укрепване на източния фланг на НАТО“. "Ние също така ще продължим да провеждаме военни учения с нашите съюзници и партньори, за да увеличим отбранителните способности. И ако Руската федерация нахлуе (в Украйна), ще предприемем допълнителни стъпки за укрепване на присъствието си в НАТО, подкрепа на нашите съюзници и по-нататъшно възпиране на агресията“, аргументира се Байдън.
Според него САЩ са готови както за дипломатически преговори с Москва, така и за решителен отговор на евентуална руска агресия срещу Украйна.
"САЩ са готови на всичко, каквото и да се случи. Готови сме <...> за дипломатическо сътрудничество с Русия <...> за подобряване на стабилността и сигурността в Европа като цяло", каза той. "И ние сме готови да отговорим решително на руска атака срещу Украйна, която все още е напълно възможна“, добави Байдън.
"По време на всички събития от последните няколко седмици и месеци това беше нашият подход. И това е нашият подход сега", каза американският президент.
Съединените щати са съгласни с Русия за необходимостта от продължаване на дипломатическите усилия за сигурност в Европа, подчерта той.
"И ние, и те имаме опасения за сигурността. Президентът Путин и аз се съгласихме, че нашите екипи трябва да продължат да работят за тази цел заедно с нашите европейски партньори. Вчера (понеделник) руските власти обявиха публично готовността си да продължат с дипломацията. Съгласен съм. На дипломацията трябва да се дадат всички шансове за успех“, каза той.
"Докато има надежда за дипломатическо споразумение, което ще предотврати използването на сила <...>, ние трябва да работим в тази посока", добави Байдън.
Освен това, както уточни държавният глава, властите на САЩ биха приветствали връщането на руските военни сили след ученията в местата им за постоянна дислокация, но Вашингтон все още не може да потвърди тази информация.
"Руското министерство на отбраната съобщи днес (във вторник), че част от подразделенията напускат позициите си близо до Украйна. Това би било добре. Но все още не сме проверили това. Все още не сме потвърдили, че руските военни части се връщат в местата си за постоянно дислокиране ", каза той. Американският лидер "Всъщност нашите анализатори казват, че все още са на позиции, от които представляват заплаха."
Според Байдън "повече от 150 хиляди военни" на Руската федерация се намират близо до украинските граници. "Нашествието остава напълно възможно", предупреди президентът на САЩ. "Затова няколко пъти съм молил всички американци в Украйна да напуснат веднага, преди да е станало твърде късно за безопасното им отпътуване."
Прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков каза, че обръщението на американския президент Джо Байдън към руския народ с уверения, че САЩ не смятат руснаците за свои врагове, би впечатлило повече, ако не беше придружено от постоянни заплахи.
"Вероятно няма нищо осъдително в това и вероятно можем да приветстваме, че президентът на Съединените американски щати, една от най-големите страни в света, една от най-мощните държави, наистина мисли за руския народ. Това вероятно трябва да ни впечатли“, каза Песков пред журналисти в сряда, отговаряйки на искане на ТАСС да коментира думите на Байдън по адрес на руснаците.
"Ако бяхме чули обръщение без заплахи, тогава вероятно руският народ щеше да бъде много по-впечатлен“, добави той.
Както отбеляза Песков, заплахите за санкции и известна реакция от страна на САЩ срещу Русия в случай на предполагаема инвазия в Украйна вече са "омръзнали". "Разбира се, бихме предпочели да не слушаме разни заплахи какво ще ни се случи, ако направим нещо там, което няма да правим. Тези заплахи, повтаряни като мантра всеки ден, честно казано, вече доста са омръзнали“, каза говорителят на Кремъл.
"В допълнение, разбира се, този призив би бил още по-впечатляващ, ако президентът на Съединените щати се обърне към украинския народ и призове украинския народ никога да не стреля срещу хора. Това би било много хубаво", каза говорителят на Кремъл в отговор на въпрос на ТАСС.
Песков добави, че президентът Владимир Путин няма да отправя обръщение в отговор.
Кремъл смята за положително, че Байдън демонстрира готовност да преговаря за сигурността с Руската федерация. Песков припомни, че Путин подчертава желанието и готовността на Москва да влезе в преговори за сигурност. "И вероятно е положително, че президентът на САЩ също заявява готовността си да започне толкова сериозни преговори“, смята говорителят на Кремъл.
В същото време за Москва е важно "рационалните семена“, които се откриват в отговорите на Запада относно гаранциите за сигурност, да бъдат обсъждани в пряка връзка с приоритетни за Русия теми, подчерта прессекретарят. "Надяваме се, че този процес на преговори ще започне“, добави той.
Песков беше попитан как може да се разреши тази ситуация, ако много принципни аспекти за Руската федерация са неприемливи за Съединените щати. "За това и съществува дипломацията – за да търси възможни допирни точки и за да допринесе за сближаването на онези позиции, които на пръв поглед изглеждат диаметрално противоположни“, каза той в отговор.
Говорителят на Кремъл обясни, че все още няма конкретно разбиране за допирните точки. Това тепърва ще бъде разработено в хода на преговорите.
"Това ще бъде резултат от преговори - много трудни, които ще изискват гъвкавост и от двете страни, които ще изискват политическа воля и които вероятно ще изискват доказателства, че тези изявления за ангажимент към дипломацията не са празни, а са реален ангажимент", обобщи Песков.
Превод и редакция: Юлиян Марков