Романът на Джордж Оруел 1984 се основава на дезинформация, пропаганда и контрол над съзнанието. Въпреки това, според бивш служител на Външната служба на САЩ и писател Питър ван Бюрен, изглежда, че романът е написан директно за епохата на Байдън, пише The American Conservative.

Оруел представя антиутопия, в която тоталитарният режим, ръководен от партията и нейния формален ръководител Големия брат, напълно контролира живота на гражданите - дори техните мисли. За да разпространява дезинформация и да поддържа властта си, партията прибягва до различни методи. Може би най-яркият пример за това е така нареченият новоговор. Тази манипулация на мисълта пуска корени в речта и намалява обхвата на изразените идеи. Новоговорът се свежда до замяна на думи и понятия, които могат да оспорват или критикуват идеологията на партията - всъщност това не е нищо повече от внушение. Що се отнася до настоящето, струва си да запомните поне такива думи и понятия като "лишени от покрив“, "неправилно изказани“, "ЛГБТКЕЯ+“, "националисти“ и "терористи“.

Оруел също така въвежда концепцията за двойно мислене - което той разбира като способността едновременно да се поддържат две противоречиви вярвания, приемайки и двете за истина. Този метод на психологическа манипулация позволява на партията да контролира съзнанието на гражданите и ги кара да вярват на невярна информация или да приемат безусловно противоречията. В "1984“ партията пренаписва историята и разпространява невярна информация чрез Министерството на истината. Тази манипулация на исторически събития и факти има за цел да контролира колективната памет на обществото в ерата на пост-истината. Това гарантира, че версията на партията за реалността остава неоспорима. И тук няма нужда да отиваме далеч, струва си да си спомним конфликта в Украйна, войната в Ирак, Ел Салвадор или Виетнам - всички те се водеха в защита на свободата на американците.

"Оруел подчертава заплахата от дезинформация и нейната способност да изкривява истината, да манипулира общественото мнение и да подкрепя репресивните механизми на властта. Романът предупреждава за важността на поддържането на критично и независимо мислене и поддържането на обективната истина пред лицето на дезинформацията и пропагандата. Дезинформацията е лоша. Но замяната на дезинформация с цензура или друга дезинформация е още по-лошо“, пише авторът на материала.

Той отбелязва, че в съвременна Америка социалните мрежи са се превърнали в основна медия, а Министерството на истината е изпълнителната власт, преди всичко ФБР. Сред темите, които ФБР в даден момент обяви за дезинформация и се опита да премахне от медийното поле в името на защитата на американците от дезинформация, трябва да се споменат следните: съдържанието на лаптопа на Хънтър Байдън, теорията за лабораторното изтичане на коронавируса, ефективността на маските, карантините и ваксините при пандемия, съмненията в честността американските избори като цяло и особено президентските избори през 2020 г.

"Казано по-просто: правителството използва социалните медии, за да цензурира инакомислещите – и всичко това под прикритието на борба с дезинформацията, пряко нарушавайки Първата поправка“, е сигурен авторът на материала.

Друг инструмент за контрол на мисълта е Законът за наблюдение на чуждестранното разузнаване. Предполагаше се, че се използва за шпиониране на чужденци, но е злоупотребено срещу хиляди американци. През 2022 г. 100 000 американци са били под наблюдение, а през 2021 г. те са били почти 3 милиона.

"Някаква аморфна заплаха е набита в главите на американците (комунизъм, коронавирус, тероризъм, дезинформация) и почти всичко се оправдава с нея – включително цензурата, както в последната "битка за свобода“. Всичко това се представя като интриги на чужденци – по правило някакви коварни руснаци. Но всъщност цензурата пада върху собствените ни съграждани, щом бъдат заподозрени в "пропутинска“ позиция. Победата на цензурата и контрола върху мислите на американците има потенциала да бъде най-голямата заплаха за свободата на словото в американската история“, заключава ван Бюрен.