Първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко заяви в сряда, 23 април, на среща в Лондон, че принципната позиция на Украйна, че е готова за преговори, но не и за капитулация, съобщава Свириденко в социалната мрежа Х.

"Няма да има сделка, която да даде на Русия по-силната основа, от която се нуждае, за да се прегрупира и да се върне с повече насилие“, пише тя.

Според Свириденко пълното прекратяване на огъня - на земята, във въздуха и в морето - е необходима първа стъпка.

Тя добавя, че ако Русия избере "ограничена пауза“, Украйна ще отговори със същото.

"Нашият народ няма да приеме замразен конфликт, маскиран като мир. Ние никога няма да признаем окупацията на Крим. И ако членството в НАТО не бъде предоставено, Украйна ще поиска обвързващи гаранции за сигурност - достатъчно силни, за да възпрат бъдеща агресия, и достатъчно ясни, за да осигурят траен мир“, подчертава министърът.

В сряда, 23 април, представители на САЩ, Украйна и Европа ще се срещнат в Лондон, за да обсъдят войната на Русия срещу Украйна. В разговорите ще участва специалният представител на САЩ за Украйна генерал Кийт Келог. Според говорителя на Държавния департамент Тами Брус обаче държавният секретар Марко Рубио вече няма да присъства на срещата в Лондон.

По-късно обаче, по информация на Sky News, външните министри на Обединеното кралство, САЩ, Франция, Германия и Украйна отложиха планираната среща в Лондон за разговори на високо равнище.

Британското външно министерство заяви, че мирните преговори, които трябваше да се проведат в Лондон на 23 април под председателството на Леми, са "понижени“ до официални разговори и са закрити за медиите.

По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп представи "окончателно предложение“ за мирно уреждане на войната на Русия срещу Украйна. Axios заяви, че то включва замразяване на фронтовата линия и гаранции за сигурността на Украйна.

Според публикацията Русия би могла да получи следното в рамките на предложението на Тръмп:

"де юре“ признаване от страна на САЩ на контрола на Русия върху Крим;

"де факто“ признаване на руската окупация на части от Луганска, Донецка, Херсонска и Запорожка област;

обещание, че Украйна няма да стане член на НАТО - докато в текста се посочва, че Украйна може да стане част от Европейския съюз

отменяне на санкциите срещу Руската федерация, наложени от 2014 г. насам;

разширяване на икономическото сътрудничество със Съединените щати, особено в енергийния и промишления сектор.