Световноизвестната скална арка "Слонския хобот" в Тайван се срути в морето
©
Скалното образувание, получило името си от приликата си със слонски хобот, отдавна е изложено на риск поради ерозия. Беше отцепен от посетители от 2010 г.
Шен Чуан-чоу, професор в катедрата по геонауки в Националния тайвански университет, заяви пред официалната централна новинарска агенция на Тайван, че е "естествено“ скалата да се срути, защото постоянно се влияе от морска вода и вятър.
Тънката дъговидна форма на скалата също я прави по-несигурна.
Арката "Слонския хобот“ се намира на тясна ивица земя, наречена Шенао, на около 10 километра от популярния туристически район Жуйфен, североизточно от Тайпе.
А "Слонския хобот“ не е единствената природна забележителност по скалистото северно крайбрежие на Тайван, за която геолозите са загрижени.
Скалата "Главата на кралицата“ – наречена така, защото "наподобява бюст на кралица Елизабет с дълга тънка шия“ – в Геопарк Йехлю също е изложена на риск от срутване.
Според официалната централна новинарска агенция на Тайван, обиколката на главата на кралицата вече е по-малка от 120 сантиметра и става все по-тънка всяка година.
Малтийският остров Гозо се сблъска с подобна ситуация в миналото.
Неговият прочут варовиков "Лазурен прозорец“, който беше част от декорите на "Игра на тронове“ (Game of Thrones), се срути в морето през 2017 г.
Две години по-късно Малта обяви планове за изграждане на драматична стоманена арка на мястото, което някога е заемал Лазурният прозорец, но проектът остава непостроен.
През 2021 година се срути и световноизвестната Арка на Дарвин, която стърчеше величествено в морето край Галапагоските острови. Отново причината беше естествена ерозия. Кръстена е на британския учен Чарлс Дарвин, който през 1835г. посещава островите и развива теорията си за еволюцията.
България също може да се похвали с величествена скална арка – тази на черноморското ни крайбрежие при Тюленово.