Световните акции рязко поевтиняха, а щатският долар достигна шестмесечното си дъно, след като Доналд Тръмп обяви в ход мащабни мита срещу световните търговски партньори на САЩ, съобщава The Guardian.

Експерти очакват мащабните тарифи предизвикат предизвика икономически сътресения и редица прекъсвания на веригите за доставки из целия свят.

Европейските пазари се понижиха повсеместно в четвъртък, 3 април, след рязката разпродажба в Азия, а американските фючърси сигнализираха за подобни спадове при отварянето на Уолстрийт.

В Лондон индексът FTSE 100 се понижи с 1,5 %, германският Dax - с 2,3 %, а френският CAC - с 2,5 %.

Доларът потъна с близо 2% пункта спрямо ''кошница'' от чуждестранни валути, включително паунда, който се повиши с повече от цент и половина до 1,3148 долара.

Deutsche Bank изпрати съобщение, в което предупреди клиентите си "да се пазят от криза на доверието в долара“.

Инвеститорите от лондонското Сити повишиха залозите за намаляване на лихвените проценти от страна на централните банки, тъй като политиците се опитват да предотвратят глобална рецесия. Сега паричните пазари оценяват вероятността Европейската централна банка да намали лихвените проценти в еврозоната на заседанието си по-късно този месец на 92%, в сравнение с 80% в сряда.

Шансовете за намаляване на лихвите от страна на Английската централна банка в началото на май също се повишиха до 77%.

Това последва от голяма разпродажба в Азия, където търговските партньори бяха засегнати от едни от най-високите увеличения на митата над базовите 10%, прилагани за внос от всички държави, продаващи стоки на САЩ.

През нощта японските индекси Nikkei и Topix спаднаха съответно с 3,3% и 3,5%, след като президентът на САЩ приложи 24% мито за страната. Хонг Кон

През нощта японските индекси Nikkei и Topix паднаха съответно с 3,3% и 3,5%, след като президентът на САЩ наложи мита от 24% върху страната. Hang Seng в Хонконг падна с 1,9%, докато фондовият пазар във Виетнам, който беше засегнат от 46% мита, се срина с 6,7%.

Фючърсите на САЩ също пострадаха, като фючърсите на Dow сочат загуби от 2,7%, а по-широките фючърси на S&P 500 падат с около 3,4%. Фокусираният върху технологиите индекс Nasdaq се понижи с 3,8% преди пускането на пазара.

Фючърсите за Nasdaq бяха най-тежко засегнати от трите основни пазара, спад от 3,5%, като компоненти като Apple, които все още имат голяма експозиция към Китай, се сринаха със 7%. Nike отбеляза подобно гмуркане от 7,3%, производителят на AI чипове Nvidia спадна с 5,6%, а Tesla се срина с повече от 8%.

Адам Хетс, портфолио мениджър в Janus Henderson Investors, каза, че е малко вероятно пазарите да се успокоят скоро. Цените на петрола също се понижиха, като барел суров петрол Brent поевтиня с 5,8% до 70,61 долара на фона на опасенията, че големите мита ще предизвикат глобална рецесия, намалявайки търсенето на енергия.

Междувременно инвеститорите се насочиха към "безопасни“ активи, като златото, чиито цени достигнаха рекордно високо ниво от 3167,50 долара за една нощ.

Тони Сикамор, пазарен анализатор на IG, заяви:

"Тарифните ставки, представени тази сутрин, далеч надхвърлят базовите очаквания и ако не бъдат договорени надолу бързо, очакванията за рецесия в САЩ ще се повишат драстично.“