Освен ако кандидатката за членство в ЕС Черна гора не приеме нова стратегия за икономически растеж, която ще повиши производителността и човешкия капитал, нейните доходи няма да се сближат със средните нива за ЕС през следващите 40 години, предупреди Световната банка, цитира Reuters.

Малката държава от Адриатическо море, която започна преговори за присъединяване към ЕС през 2012 г., се надява да ускори интеграцията си с богатия 27-членен блок след приемането на цялостен набор от правни рамки, съобразени с Европейския съюз.

Но нейната стратегия за растеж, която досега се е основавала най-вече на привличането на няколко големи инвестиционни проекта в транспорта, енергетиката или туризма, е направила икономиката по-уязвима на външни шокове, затруднявайки поддържането на среден темп на растеж от 3%, се посочва в доклада.

Банката е заявила, че стагниращият растеж на производителността е причинен от пазарна неефективност в сектора на услугите, който представлява над 70% от БВП, и че Черна гора трябва да премахне регулаторните бариери за фирмите да навлязат на пазарите и да растат.

Повечето компании нямат иновации и инвестират малко в зелени технологии, които са необходими за поддържане на растежа на туризма и развитие на сравнителното предимство на Черна гора в чистата енергия. Само 8% от фирмите са въвели мерки за енергийна ефективност в сравнение с 25% в сравнимите страни.

Освен това са необходими по-добри финансови лостове на търговията, тъй като услугите за пътуване и туризъм съставляват 80% от общия износ, са заявили от банката, предупреждавайки обаче, че самата диверсификация на износа е ограничена от ниската производителност на черногорските фирми, което намалява тяхната конкурентоспособност на външните пазари.

Черна гора трябва да се справи с неравенството в доходите, което свива набора от бъдещи квалифицирани работници и предприемачи и ограничава нейния потенциал за растеж на производителността на труда, са допълнили от банката.

"Чрез прилагането на тези реформи Черна гора може да очаква процъфтяващ частен сектор, значителни възможности за работа и в крайна сметка подобрени заплати и ползи за всички свои граждани“, е заявил Кристофър Шелдън, управител на Световната банка за Босна и Черна гора.