Съветът на ЕС съжалява, че Сърбия не показва достатъчна ангажираност към европейската интеграция, въпреки факта, че това е нейната стратегическа цел и "дълбоко съжалява за отстъплението" на Белград в хармонизирането с общата външна политика и политика на сигурност на Съюза, според проектозаключенията на ЕС относно Сърбия, подготвени за срещата на върха през декември, съобщава Танюг.

Брюксел също така очаква Сърбия да "изпълни задълженията си по рамката на преговорите" и да "засили привеждането си в съответствие с общите външни позиции и позиции за сигурност на ЕС и ограничителните мерки като въпрос от най-висок приоритет".

Проектодокументът също така изисква от Сърбия да хармонизира своята визова политика с политиката на Съюза, а що се отнася до преговорите за присъединяване на Белград с Брюксел, напредъкът на Сърбия в това отношение се приветства.

"Отбелязвайки, че правителството на Сърбия продължава да декларира интеграцията в ЕС като своя стратегическа цел, Съветът съжалява за липсата на демонстриран ангажимент към тази цел. Особено в контекста на руската агресия срещу Украйна, Съветът очаква Сърбия да покаже недвусмислен ангажимент към ЕС и да отстоява нашите общи принципи и ценности“, се казва в проектозаключенията преди декемврийския Съвет на ЕС, с които Танюг се запозна.

Съветът също така засяга подкрепата на Сърбия за резолюциите на Общото събрание на ООН, приети в отговор на руската агресия, но също така "изразява дълбоко съжаление за отстъплението на Сърбия в хармонизацията с общата външна политика и политика за сигурност на ЕС, особено поради постоянното неспазване на санкциите на ЕС срещу Русия и Беларус, както и заради нейните външнополитически действия, противоречащи на общия подход на ЕС“.

Брюксел също така очаква Сърбия да "изпълни задълженията си по рамката на преговорите" и да "засили привеждането си в съответствие с общите външни позиции и позиции за сигурност на ЕС и ограничителните мерки като въпрос от най-висок приоритет".

Този проект на заключения е първият след публикуването на годишния доклад на Европейската комисия на 12 октомври, като до средата на декември е възможно този документ да претърпи някои промени в зависимост от развитието на събитията в региона и в ЕС.

В този документ, предназначен за министри и лидери на Съюза, сръбските власти са приканени да "комуникират обективно и недвусмислено за ЕС и да се ангажират активно в борбата срещу всички форми на дезинформация и чуждестранно манипулиране на информация“.

Приветства се решимостта на Сърбия активно да насърчава регионалното сътрудничество и усилията "за укрепване на добросъседските отношения и допринасяне за стабилността и помирението“.

Съветът също се готви да приветства напредъка на Сърбия в преговорите за присъединяване. Известно е, че 22 от 35 преговорни глави са отворени и две глави са временно затворени, се посочва в проекта и се добавя, че "Съветът продължава да подчертава, че е постигнат напредък в главите за върховенството на закона и основните права, както и в нормализирането на отношенията между Сърбия и Косово, както е посочено в преговорната рамка, все още е от съществено значение и като цяло ще определи темпото на преговорите за присъединяване“, се подчертава в документа.

Според текста Сърбия трябва да "подобри независимостта и цялостната ефективност на съдебната система“, да "засили усилията в борбата срещу корупцията“, "да постигне осезаеми и убедителни резултати с ефективни разследвания, наказателни преследвания и окончателни присъди, замразяване и конфискация на активи, придобити чрез престъпление, особено в случаи на тежка и организирана престъпност“.

Има и покана към Сърбия "ефективно да приложи плана за действие на медийната стратегия като приоритет, зачитайки буквата и духа на целите на медийната стратегия“ и ЕС е "сериозно загрижен“ за липсата на напредък в подобряването общата среда за свобода на изразяване и независимост на медиите.

За ЕС също така е важно да се "разкрият вътрешни военни престъпления, да се разрешат оставащите случаи на изчезнали лица“ и Брюксел смята, че "не трябва да има подкрепа и публично пространство за осъдени военнопрестъпници, нито за възхвала или отричане на техните престъпления“.

Що се отнася до икономическите реформи, Съветът отбелязва положително непрекъснатия напредък, постигнат в развитието на функционираща пазарна икономика.