Съветското наследство: ВСУ изстрелват ракети "въздух- въздух" от наземни установки

©
Подобно на много други ракети "въздух-въздух“, Р-73 работи и от земята. Така че, когато запасите на Украйна от специално изработени ракети земя-въздух с топлинно насочване - по-специално 9M33 за колесни пускови установки "Оса" - започнаха да се изчерпват, тя се обърна към всички останали Р-73.
Сега Украйна разполага с поне три различни наземни пускови установки за Р-73: камионната пускова установка Gravehawk, сглобена от британски инженери, както и модифицирана пускова установка "Оса" и нещо, което изглежда е втора камионна пускова установка.
Миналата година британците започнаха да произвеждат 17 ракети Gravehawk за Украйна. Първата ракета "Оса", носеща Р-73, се появи през 2023 г. Новата установка за изстрелване от камион влезе в инвентара на 3-та щурмова бригада на украинската армия още този месец.
"Въпреки достолепната възраст на средствата и ограниченията на тактико-техническите характеристики, ние намираме възможности за модернизация и прилагане на най-новите подходи“, пише войникът от 3-та щурмова бригада Максим Зайченко.
Той е прав - Р-73 не е съвсем нов. Той влиза на въоръжение в началото на 80-те години на миналия век. Но също така е прав, че модернизацията е възможна. Особено възможна е в Украйна.
Това е така, защото в началото на 2000-те години Централното конструкторско бюро на Киевския арсенал разработва нова търсеща глава за Р-73 в периода, когато руската и украинската промишленост редовно си сътрудничат в производството на боеприпаси. Търсачът MM-2000 е по-чувствителен и по-малко податлив на смущения от съществуващите търсачи на Р-73.
Не е ясно дали Р-73, които Украйна изстрелва от своите Gravehawks, модифицирани "Оса" и други платформи, разполагат с подобрен търсач. Но подобрен търсач съществува в Украйна, поне в чертежите. Би било изненадващо, ако украинските сили не се възползват от него, докато продължават да се адаптират, за да запълнят пропуските в противовъздушната отбрана над фронтовата линия.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Черно море, зърнен коридор и частично прекратяване на огъня: Руси...
19:48 / 22.03.2025
Имамоглу се яви на 5-часов разпит, докато протестите в Турция се ...
19:30 / 22.03.2025
Щайнмайер промени германската конституция, за да финансира армият...
19:09 / 22.03.2025
ГЩ на Украйна: ВВС нанесоха успешен удар по контролния център на ...
19:03 / 22.03.2025
Newsweek: Тръмп може да разцепи НАТО, без САЩ да напускат алианса...
17:34 / 22.03.2025
Тимочко: Руснаците се страхуват от нова операция на ВСУ на руска ...
17:01 / 22.03.2025
Актуални теми