Световната здравна организация (СЗО) обяви самотата за глобална заплаха за здравето. Вредното му въздействие върху човек се равнява на пушенето на 15 цигари на ден, пише британският вестник The Guardian.

Организацията е създала международна комисия по проблема със самотата. "Всеки, навсякъде може да бъде самотен или социално изолиран“, отбелязва СЗО. Проблемът със самотата се е влошил поради пандемията от COVID-19, която е спряла социалните дейности на хората, така че нивото на самота се е увеличило.

"Самотата не познава възраст или граници и се превръща в глобален проблем за общественото здраве, засягащ всички аспекти на здравето, благосъстоянието и развитието“, алармират експерти.

По думите им рисковете за човешкото здраве от самотата са равни на пушенето на 15 цигари на ден. От СЗО подчертаха, че вредата от нея е дори по-голяма, отколкото от затлъстяването и заседналия начин на живот.

Допълва се, че всеки четвърти по-възрастен човек в света преживява социална изолация, което увеличава риска от деменция с 50% и коронарна артериална болест или инсулт с 30%.

Освен това, според изследвания, до 15% от тийнейджърите в света са самотни. Те изпитват самота в училище и е по-вероятно да напуснат университета. А чувството за откъснатост и липса на подкрепа по време на работа може да доведе до намалена производителност.