Лидерите на страните от Г-7 са изправени пред труден избор: да изпълнят издадената от  Международния наказателен съд (МНС) заповед за арест за израелския премиер Бенямин Нетаняху или да продължат да си сътрудничат с него за разрешаване на конфликта в Близкия Изток, подчертават в редакцията на италианския вестник Il Messaggero.

Войната в Ивицата Газа и Ливан, както и влошаването на отношенията с Иран тласкат западните държави към компромис. Както подчерта италианският външен министър Антонио Таяни, спазването на международните задължения трябва да се комбинира с прагматизъм.

"Арестуването на Нетаняху няма да ни доближи до мира“, заяви той, допълвайки, че италианското правителство е склонно временно да спре заповедта, докато продължават военните действия в региона.

Позициите на страните от Г-7 се оказаха разделени. САЩ, които не признават юрисдикцията на МНС, избягват да участват в дискусията. Великобритания, напротив, демонстрира строгост: Лондон декларира готовност да изпълни задълженията си, дори това да изисква арестуването на израелския лидер. На практика обаче сценарият за изолация на Нетаняху може да затрудни постигането на примирие в региона.

Зад кулисите Италия предложи "двоен път“: зачитане на решението на МНС, като същевременно се дава приоритет на дипломацията. Според Таяни Италия ще се стреми да договори условия, които биха позволили на Нетаняху да продължи да участва в преговорите без риск от арест. Възможните мерки включват даване на имунитет и ограничаване на посещенията му в Европа.