Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг бе категоричен пред Associated Press, че Алиансът няма планове да изпраща бойни части в Украйна на фона на съобщенията, че някои западни страни може да обмислят да изпратят войски в опустошената от война страна

По думите на Столтенберг, "съюзниците от НАТО предоставят безпрецедентна подкрепа на Украйна. Правим това от 2014 г. и я засилихме след пълномащабната инвазия. Но няма планове за бойни части на НАТО на земята в Украйна“.

Преди посещението си в Париж в понеделник, където висши служители от над 20 държави обсъдиха варианти за увеличаване на помощта за Украйна, министър-председателят на Словакия Роберт Фицо разкри, че някои страни обмислят дали да сключат двустранни споразумения за изпращане на войски в Украйна, за да й помогнат да се отблъсне руската инвазия.

Фицо отбеляза, че правителството му не планира да предложи изпращане на словашки войници, но не предостави подробности за това кои държави може да обмислят подобни сделки или какво ще правят войските в Украйна.

Чешкият премиер Петр Фиала отказа коментар преди да замине за Париж, като каза, че лидерите се срещат, за да обсъдят възможните варианти, но подчерта, че "Чехия със сигурност не иска да изпраща свои войници в Украйна“.

Френският президент Еманюел Макрон  заяви в понеделник, че изпращането на западни войски на място в Украйна не трябва да се "изключва“ в бъдеще, тъй като пълномащабното нахлуване на Русия продължава вече трета година.

Като изключи възможността за военни действия на НАТО, Столтенберг отбеляза още пред AP, че "това е агресивна война от страна на Русия срещу Украйна, грубо нарушаваща международното право. Съгласно международното право, Украйна, разбира се, има право на самоотбрана и ние имаме право да ги подкрепим в отстояването на това право.

НАТО като съюз предоставя на Украйна само несмъртоносна помощ и подкрепа като медицински консумативи, униформи и зимно оборудване, но някои членове изпращат оръжия и боеприпаси двустранно или групово. Всяко решение за изпращане на войски ще изисква единодушна подкрепа от всички страни членки, отбелязва агенцията.