Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг изтъкна, че е по-важно кандидатурите на Финландия и Швеция от миналата година за присъединяване към Алианса, търсещи по-голяма сигурност след нахлуването на Русия в Украйна, да бъдат ратифицирани бързо, отколкото заедно, предава електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini.

Кандидатурите на скандинавските държави да се присъединят към 30-членния Алианс, който въоръжава Киев срещу армията на президента Владимир Путин, бяха ратифицирани от всички с изключение на Унгария и Турция.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган особено възразява срещу молбата на Швеция, тъй като тя приютява членове на Кюрдската работническа партия (ПКК), които Анкара нарича терористи.

Западни служители подчертаха, че биха предпочели двете страни да се присъединят към НАТО заедно, отчасти защото би било по-лесно да ги интегрират едновременно във военни структури.

"Основният въпрос не е дали Финландия и Швеция са ратифицирани заедно. Основният въпрос е и двете да бъдат ратифицирани като пълноправни членове възможно най-скоро“, изтъкна Столтенберг, като добави "Уверен съм, че и двете ще бъдат пълноправни членове и работя усилено, за да бъдат ратифицирани и двете възможно най-скоро.“

Швеция и Финландия отдавна не са обвързани, но сега искат защитата на клаузата за колективна отбрана на НАТО.

Финландия има 1300-километрова граница с Русия, а шведският остров Готланд се намира на 300 километра от седалището на руския Балтийски флот в руския анклав Калининград.

Шведският премиер Улф Кристерсон заяви на пресконференция в Стокхолм, че "очевидни" причини, като вече тясното сътрудничество в областта на отбраната между Швеция и Финландия, правят обединяването за предпочитане.

"Това искат и двете страни“, подчерта той.

"Но нищо от това не променя факта, че Турция взема турски решения... въпросът остава в Турция.“

По време на посещение в Стокхолм германският външен министър Аналена Бербок отбеляза, че се надява двете бъдещи членки все още да могат да се присъединят бързо и "ръка за ръка“, като се имат предвид отговорите на Швеция към Турция относно нейните опасения.

Столтенберг подчерта, че Швеция и Финландия вече са се доближили много повече до НАТО през последните месеци и отбеляза, че всички членове на Алианса са одобрили поканите за присъединяване.