Президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва откри срещата на върха на Групата на 20-те най-големи икономики с обявяването на глобален алианс за борба с бедността и глада, който 81 държави се съгласиха да подкрепят, пише агенция Reuters.

Лидерите на Г-20 се срещнаха в Музея за модерно изкуство в Рио де Жанейро за двудневни разговори. Дневния ред подчертава променящия свят, след като новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп се завръща на власт.

Дискусиите за търговията, изменението на климата и международната сигурност ще се сблъскат с резките промени в политиката на САЩ, които Тръмп обещава след встъпването си в длъжност през януари - от митата до обещанието за решение на войната в Украйна чрез преговори.

Във встъпителните си думи Лула заяви, че опустошителните последици от променящия се климат се виждат по целия свят и призова присъстващите лидери да предприемат действия за справяне с глобалното затопляне и бедността.

Създаденият от него алианс, който координира глобалните усилия за изкореняване на глада и бедността е подкрепен от Африканския и Европейския съюз, международни организации, банки за развитие и благотворителни организации като фондация "Рокфелер“ и фондация "Бил и Мелинда Гейтс“.

"Гладът и бедността не са резултат от недостиг или природни явления. Те са вследствие от политически решения“, споделя Лула, който е роден в бедност и влиза в политиката, организирайки профсъюз на металурзите.

Дипломатите подготвящи съвместно изявление за лидерите на срещата на върха се борят да постигнат крехко споразумение, за това как да се справят с ескалиращата война в Украйна, дори да отправят "неясен“ призив за мир, без да критикуват нито един от участниците, твърдят източници.

Мащабният руски въздушен удар в Украйна в неделя разклати и малкото консенсус, който бяха постигнали, а европейските дипломати настояха да се преразгледат договорените преди това становища относно глобалните конфликти.

Радослав Велков