Срещата Байдън-Си: "Голям напредък", но без декларация за сътрудничество
©
Преговорите продължиха повече от четири часа, а след приключването им американският лидер сподели в социалната мрежа Х за постигането на "голям напредък“. Малко по-късно на пресконференция той допълни, че това са "едни от най-ефективните разговори“.
Източниците на телевизионния канал CNN отбелязваха обаче, че преговорите не са довели до съвместна декларация за сътрудничество или дори до общо изявление. В същото време те описват тона на двамата събеседници като "уважителен, но директен“.
Си призова САЩ "да не планират да потискат или сдържат Китай“, тъй като самите управляващи в Пекин нямат намерения да прилагат подобен подход към Вашингтон.
На пресконференция след срещата Байдън заяви, че САЩ ще продължат да се конкурират с Китай, но ще правят "отговорно“, за да не създават "непреднамерен конфликт“.
Украйна
Американският президент увери, че е обменил "възгледите си със Си по регионални и глобални въпроси“, включително войната в Украйна, както и конфликта в Ивицата Газа.
Възобновяване на военното сътрудничество
Лидерите са се съгласили да "възстановят военното сътрудничество на високо ниво между двете страни на базата на равенство и уважение“. Двете страни също ще подновят срещите между Министерствата на отбраната, консултациите по морската военна сигурност и ще започнат преговори между ръководителите на командванията.
Цитирайки служител, пожелал анонимност, CNN съобщи, че Байдън е призовал Китай да бъде по-прозрачен по въпроса за ядреното развитие, както и да наблюдава развитието на изкуствения интелект.
Тайван
В хода на разговора Си е призовал САЩ да прекратят предоставянето на оръжия на Тайван и вместо това да демонстрират подкрепа за "обединението“ на Китай с острова. Освен това той е изразил надежда Байдън да отмени едностранните санкции, свързани с Пекин.
По думите му Китай предпочита мирното обединение. Си е посочил условията, при които ще бъде използвана сила. Байдън е отговорил, като е повторил позицията на САЩ за поддържане на мира и стабилността в региона.
"Вижте, мирът е добър, но в един момент ще трябва да преминем към по-общо споразумение“, е заявил Си в отговор.
Също на срещата САЩ са поискали от Китай да уважи изборния процес в Тайван преди вота през януари.
Близкия Изток
Байдън е призовал Си да използва влиянието на Китай върху Иран, за да се избегне по-широка ескалация в Близкия Изток. По време на разговорите китайският външен министър Ван И е отговорил, че вече са провели дискусии с иранците по тази тема.
По-късно сътрудници на Байдън подчертаха, че не са наясно доколко сериозно Иран е приел посланието на Китай.
Борбата с наркотиците
Високопоставен американски служител разкри пред CNN, че Китай се е съгласил да преследва компании, които произвеждат химикали прекурсори на фентанила - мощното лекарство, което подхранва кризата с наркотиците в САЩ. Във Вшингтон ще следят отблизо дали Китай се придържа към ангажиментите, поети на срещата на върха.