Според предварителните резултати от изборите в Германия консервативният блок на Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз печели най-много гласове. Spiegel публикува резултатите от преброените гласове към 5:10 ч. местно.

ХДС с кандидата си за канцлер Фридрих Мерц се очертават като най-силната партия на федералните избори - но все пак не успя да оправдае очакванията. Според предварителните резултати партията получава 28,5 % от гласовете. ХДС се стремеше да достигне 30 %.

Кандидатът на коалицията ХДС/ХСС за германски канцлер Фридрих Мерц обяви победа на проведените на 23 февруари общи избори в Германия, като подчерта, че това е "историческа изборна нощ" и че коалицията иска да завърши формирането на правителството най-късно до Великден.

Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия“ е втората по сила партия с 20,8 %. Това означава, че тя е удвоила резултата си в сравнение с последните федерални избори. Но няма шанс да влезе във властта, защото Мерц и другите партии заявиха, че няма да работят с тях.

Социалдемократическата партия на досегашния канцлер Олаф Шолц претърпя значителни загуби. От 16,4 % социалдемократите достигнаха ново историческо дъно. За първи път в историята си те са едва третата най-силна партия на федерални избори. А сегашният канцлер Олаф Шолц заяви, че няма да участва в преговорите за ново правителство.

"Зелените“, които също бяха част от коалицията на "Светофара“, загубиха само малка част от гласовете за разлика от ГСДП, като получиха 11,61%. Свободната демократическа партия не попадна в парламента, получавайки 4,33%. Алиансът на Сара Вагенкнехт, наричана още "приятелката на Путин“ в Германия, също не успя да влезе в парламента, получавайки 4,97 процента.

Ситуацията с Левите е различна: партията, която бе отписана още преди изборите, след блестящо завръщане постигна 8,8 %.

Отиващото си правителство на Олаф Шолц ще остане на власт, докато Бундестагът не избере нов канцлер.

Предизборната кампания бе белязана от безпрецедентна намеса от страна на САЩ, по-специално от страна на вицепрезидента Джей Ди Ванс и американския милиардер Илон Мъск.

Тя се проведе и на фона на многобройни нападения на мигранти и ожесточени дебати за това как да се преодолее незаконната миграция.