Спасители продължават операциите по издирване на оцелели след земетресението в Мароко
©
Общо 2122 души загубиха живота си в земетресението, превърнало се в най-смъртоносното за Мароко през последните шест десетилетия. Ранени при бедствието са най-малко 2421 души. Екипи от Испания и Великобритания обединиха усилията си в опит да намерят оцелели след труса, ударил населените места в Атласките планини късно в петък вечерта.
Мнозина оцелели прекараха трета поредна нощ под открито небе, след като домовете им бяха разрушени от най-мощното земетресение в Мароко поне от 1900 година насам.
Щетите, нанесени на културното наследство на Мароко, се оценяват постепенно. Сгради в стария град на Маракеш, обект на световното културно наследство, са сериозно повредени след труса. Съобщава се също, че земетресението е нанесло значителни щети на исторически значимата джамия Тинмел от XII век в отдалечен планински район, разположен по-близо до епицентъра на земетресението.
Оцелелите, които се борят да намерят подслон и провизии, изказаха критики към първоначално бавната реакция на правителството на катастрофата. Властите задействаха армията като част от усилията за справяне с последствията и подсилиха спасителните екипи, , осигурявайки им питейна вода, храна, палатки и одеяла.
Държавната телевизия на магребската страна съобщи, че правителството обмисля да приеме предложения за помощ от други страни и ще работи за координирането й, ако е необходимо. Катар вече обяви, че е изпратил екипи за бедстващите райони. Испания съобщи, че е получила официално искане за помощ от Мароко в неделя. Франция, сред страните, предлагащи помощ, изрази готовност да окаже съдействие, но очаква официално искане от властите на Мароко. Крал Мохамед VI благодари на Испания, Катар, Обединеното кралство и Обединените арабски емирства за изпращането на помощ.
Земетресението от петък е най-тежкото в северноафриканската страна от 1960 г. насам, когато силен трус отне живота на най-малко 12 000 души.