След скандала в Signal: Уолц и екипът му са използвали незащитена електронна поща на Google за правителствени цели

©
Трима американски служители са коментирали пред изданието, че членовете на Съвета за национална сигурност на САЩ са извършвали правителствена дейност чрез лични акаунти в Gmail. Това се потвърждава и от документи, разгледани от изданието.
Според имейлите Уолц е използвал електронната поща за разговори с колеги от други правителствени агенции с високотехнологичен характер, които са засягали важни военни позиции и мощни оръжейни системи.
Докато служителят на Съвета за национална сигурност е използвал собствения си акаунт в Gmail, колегите му от междуведомствения екип са използвали акаунти, издадени от правителството, според заглавията на имейлите.
Според служителите Уолц е получавал информация за графика си и други работни документи чрез пощата на Google. Те твърдят, че понякога съветникът по националната сигурност на президента на САЩ е копирал и вмъквал от графика си в Signal, за да координира срещи и дискусии.
Експертите твърдят, че използването на лична електронна поща, дори за некласифицирани материали, е рисковано, като се има предвид, че чуждите разузнавателни служби смятат за ценна информацията за комуникациите и графиците на висши държавни служители на САЩ.
Говорителят на Съвета за национална сигурност Брайън Хюз отрича Уолц да е използвал личния си имейл по описания начин и заявява, че когато "стари контакти“ му изпращат материали, свързани с работата, той се уверява, че изпраща "копие“ на правителствения си имейл, за да архивира официалната кореспонденция, както се изисква от закона.
Запитан и за служителя на Съвета за национална сигурност, за когото се твърди, че е обсъждал чувствителни военни въпроси чрез Gmail, Хюз отговаря, че служителите са инструктирани да използват "само сигурни платформи за класифицирана информация“.
Припомняме, че наскоро в САЩ избухна скандал около съветника по националната сигурност Майк Уолц. Той случайно е добавил Джефри Голдбърг, главен редактор на The Atlantic, в секретен чат на Signal, в който са били обсъждани удари срещу йеменските хути.
Уолц твърди, че не е имал номера на Голдбърг. Но след това призна отговорността си, като нападна журналиста с обиди.
Доналд Тръмп застанал на страната на своя съветник, но според Politico бил бесен, че Уолц е имал номера на журналист от опозиционно издание.