Италия иска да финализира плановете си и законите, които са необходими, за да позволят връщането на производството на ядрена енергия до края на 2027 г. Те ще възстановят производството на ядрена енергия след повече от четири десетилетия, е съобщил италианският министър на енергийната сигурност и околната среда Джилберто Пикето Фратин в интервю за списание Il Sole 24 Ore.

Италия спря ядрените реактори въз основа на референдум, проведен през 1987 г. след аварията в Чернобил година по-рано.

През 2011 г. гражданите на Италия потвърдиха това решение на друг референдум, но сегашното италианско правителство, водено от Джорджа Мелони, обяви миналата година, че планира да приеме закон за връщане на ядрената енергия, която този път ще бъде произвеждана от малки модулни реактори. Смята се, че тези реактори са по-евтини за изграждане и инсталиране.

Поради по-малкия им размер е възможно да се инсталират SMRs на места, които не са подходящи за по-голям реактор. Освен това те са значително по-евтини и по-бързи за изграждане от конвенционалните реактори и могат да се изграждат постепенно, за да отговорят на нарастващото енергийно търсене на обекта.

"Италия е готова да се върне към ядрената енергия, която е ключов избор и няма да замени възобновяемите енергийни източници, а ще ги допълни", заявява Пикето. Според него връщането на ядрената енергия е ход, който Италия не може повече да отлага.

Миналата година Пикето съобщи, че Италия преговаря с няколко компании, включително американската Westinghouse и френската EDF, за сътрудничество в областта на ядрената енергия. Обемът на инвестициите в ядрената енергетика изисква сътрудничество с няколко международни играчи“, посочи Пикето пред репортери тогава.